| anonim_4396 a întrebat:

Atacul de panică poate să apară și din cauză că ești fumător, adică din cauza nicotinei din corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, atacul de panica nu-i afecatt sau instigat de \nicotina sau tigara.
Atacul de panica apare din cauza problemelor nervoase, a lipsei somnului, a deficientei de hormoni si vitamine din corp.
Cand nu dormi intre orele 10 seara si 2 noaptea, pe o perioada lunga de timp, cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina, nu se mai produc si in timp, apar probleme neurologice, care incep cu depresii, stari de iritatie, uneori dureri de cap, ameteli, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie.
Totul, de la lipsa somnului de noapte si a celor 2 hormoni, care nu se mai produc, daca nu dormi intre 10 si 2 noaptea!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Acum sincer sa spun m-am obișnuit sa dorm pe la 4 și ma trezesc și devreme undeva pe la 9-10

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu te mai mira de ce ai inceput sa ai problee cu sanatatea!
Obisnuieste-te sa dormi de la ora 10 si sa te trezesi la 6 dimineata, ca sa ai timp de detoate.
In plus, hormonii aia se produc si iti readuc sanatatea.