| anonim_4396 a întrebat:

Ati avut vreodata atacuri de panica? Cum reusiti sa va calmati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bradlry a răspuns:

Ideea este că totul pleacă de la nivelul psihic. Trebuie sa te controlezi, știu multe persoane care au scăpat de ele doar cu autocontrol. Pastilele de calmare nu sunt o soluție ok. Adică ideea e că trebuie să înțelegi că totul este doar in mintea ta și că tu este perfecta, cumva trebuie sa te faci pe tine să înțelegi că aceste atacuri există doar pentru că tu crezi in ele. Cel mai bine este sa vorbești cu un prieten, iubit, amic, poate chiar și un necunoscut idk și să te destăinui, tot ce trebuie sa faci este sa înțelegi că tu de fapt nu ai nimic. Doar atumite stări de tulburare in anumite momente pentru că tu te concentrezi foarte mult pe anumite subiecte care țin de sănătatea ta sau de anumite situații în care te afli. Eu zic că dacă vorbești cu cine trebuie vei înțelege și o să reușești să scapi de ele într-un timp scurt

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Afaik, ar trebui sa numeri, numaratul calmeaza!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a te calma: incearca sa respiri fortat des ai adanc, si sa inghiti (asa in sec)

| Kuroo a răspuns:

Orice ar fi, nu lua pastile. Oricat ar spune psihiatrii ca te ajuta, de fapt nu o fac. Pana la urma atacurile de panica pleaca ori de la o trauma, ori de la modul cum te simti in societate. Eu inca mai cred ca afectiunea poate trata starea asta. Toate se leaga, anxietate, atacuri de panica, depresie, si asta doar pentru ca o persoana se simte singura si neinteleasa.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Respiri, calm. Te gandesti ca totul o sa treaca. Du-te la psiholog...