| Mina a întrebat:

Ati citit cartea lui Allen Carr- In sfarsit nefumator? Am o cunostinta care a reusit sa se lase de fumat dupa ce a citit-o. Va rog sa raspundeti doar daca stiti despre ce este vorba, daca ati citit cartea si sa-mi spuneti: la voi a functionat? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anda1313 a răspuns:

Nu am citit-o, deoarece nu fumez. Dar stiu o persoana care a citit cartea intr-o vineri noaptea si de sambata nu a mai fumat. Au trecut cel putin 2 ani de atunci.

28 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Cartea se gaseste pe net si o poti copia.Am citit-o in vara de doua ori, dar sincer nu m-a convins ea sa ma las de fumat. M-am convins eu, singura, in toamna cand mi-am propus asta.

| Mina explică:

Am cartea deja in calculator. Numai ca vreau sa vad cat mai multe pareri, sa imi fac o idee. happy
Daca o vrea cineva, sa lase id-ul intr-un mesaj privat. happy

| Ismiiii a răspuns (pentru Mina):

Buna. As dori si eu cartea te rog mult. am incercat de mii de ori sa ma las si nu reusesc. poate asa o sa reusesc. id-u e :serinutsss@yahoo.com.

| Dolcos_Paul_1976 a răspuns (pentru Mina):

Citeste-o,te vei lasa

| NickiMinaj a răspuns:

O citesc acum, sper sa functioneaze. vad ca are multe reactii pozitive... totusi nu-s sigura ca vreau sa ma las acum laughing, dar probabil vorbeste dependenta din mine.

| clauclau_6191 a răspuns:

Ce vrajeala mai este si asta, citesti o carte si te lasi de fumat rolling on the floor), hahahaha, se lasa doar cei care au ambitie parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, eu m-am apucat de ea de multe ori. dar acum 2 zile, am inceput-o din nou, si acum vreo 2 ore am terminat-o. sunt convinsa ca n-o sa mai fumez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna... DA, eu am citit-o si a functionat. Auzisem de ea de la cineva, am citit-o in 2 zile, si nu am mai fumat de atunci. Asta se intampla acum 2 luni si sunt surprinsa de cat de bine fac fata. O recomand tuturor celor ce vor sa se lase, este extraordianara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am citit-o, de doua ori (am vrut sa fiu sigur ca nu imi ramane ceva neclar) si de atunci nu mai fumez si stiu ca n-o sa mai fumez niciodata. era la jumatatea lui decembrie 2008.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit-o, si m-am lasat de fumat dupa ce 24 de ani am fumat si doua pachete pe zi.Citeste-o nu ai ce sa pierzi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit-o si a functionat. M-am lasat de fumat, dupa 25 ani, din 12. 12. 2009. Am mai incercat luna trecuta o data si mi-a fost foarte rau. Cititi cartea cu incredere ca functioneaza. Daca sunteti siguri ca vreti sa va lasati de fumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa-ti spun ca la mine a functionat, poate e prematur sa ma laud, dar, de o saptamana eu nu am mai pus tigara in gura, e ca si cum nu as fi fumat niciodata, nu e o tampenie, chiar a mers. Aceasta carte per si simplu m-a facut sa imi fie rusine de mine, sunt atatea adevaruri pe care toti fumatorii le stiu, dar le ignora, din teribilism sau nu stiu din ce... eu fumam un pachet pe zi, am mai incercat sa ma las si cu plasturi si cu gume, dar tot fumam, ziceam: ia sa vad ce simt, dar acum pur si simplu nu am mai simtit nevoia. La inceput asa e, cum zice autorul, nu stiam ce sa fac cu mainile, dar in doua, trei zile am inceput sa uit de ritualul aprinderii acelei porcarii. Iti doresc sincer sa te ajute, eu deja am scutit de aruncat pe foc 90 de lei. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit-o. ceva nemaipomenit!
imi aduc aminte ca la inceput eram putin sceptic in ceea ce priveste rezultatele, dat fiind faptul ca nu cunosteam pe nimeni care a citit-o.
m-am apucat in a doua saptamana a lunii iunie 2008, dar cum imi era frica ca o sa citesc prea devreme (doar 214 pagini are) m-am seriat si am luat-o foarte incet. am fumat pe toata durata lecturii si am terminat-o un a treia sambata a lunii iulie. vreau sa spun ca abia marti dimineata am realizat cu adevarat ca intr-adevar nu am fumat nici o tigara. de atunci nici nu m-a tentat sa mai fumez. sunt un fumator foarte fericit cu o viata extrem de normala si mai putin stresaat fata de vremurile de fumator. mai beau la chefuri, dar nu ma tenteaza, iar la mine in casa toti sunt fumatori. beau foarte multa cafea, iar dupa dupa ce o fac cu prietena, tot timpul merg cu ea in bucatarie sa fumeze o tigare. deci eu, dupa putin mai bine de 2 ani, pot sa spun ca aceasta carte intr-adevar mi-a schimbat viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da a functionat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

poate ca raspunsul meu vine prea tarziu dar, acum o saptamana am citit cartea intamplator, in momentul in care am terminat-o mi-am aprins o ultima tigara si am zis stop. Mentionez ca am 44 de ani si fumez de la 19 ani nu f. mult dar constant. Nu am incercat sa ma las niciodata npana acum sper ca am reusit pentru. ca mi se pare f. simplu sa te lasi, nu am suferit de loc. Si ce ma bucura si mai tare e ca acum 2 zile m-am intalnit cu prietenele mele la partida saptaminala de remy, toate 3 fumatoare si NU AM FUMAT TOATA SEARA, si chiar nu mi-a fost greu de loc.CARTEA E SUPER!, MERITA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da functioneaza sigur Ivan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am citit cartea şi o ţin ca pe un trofeu, expusă pe bibliotecă, de 11 luni. Am primit cartea de ziua mea, vineri, în 5. 03. 2010. Am deschis-o şi am citit-o pe nerăsuflate sâmbătă, 6. 03. 2010. Duminică dimineaţa, 7. 03. 2010, mi-am băut cafeaua ca de obicei...doar că n-am mai fumat cele 4 ţigări pe care le fumam una după alta în prima jumătate de oră de la trezire! Am ieşit din închisoare după 35 de ani de fumat! Sâmbătă seara fumasem ultima ţigară!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit-o si in acel moment eram convinsa ca nu voi mai fuma niciodata. O perioada am fost foarte linistita, dar dupa 3 zile as fi dat orice pentru o tigara desi stiam ca nu aveam nevoie de ea.Am facut rost de un pachet, dar dupa ce am fumat una, am zis ca totusi ceea ce fac e cea mai mare prostie.Nu am mai fumat, dar as minti daca as spune ca dorinta de a fuma nu ma mai bantuie. E bine totusi sa citesti cartea.Nu e pierdere de timp, chiar daca ai impresia ca stii totul din ea.Are un efect magic...Greu de explicat...Si daca vrei cu adevarat sa renunti, incearca totul.SUCCES!

| madiilove a răspuns:

Am citit si sunt nefumator de 1 an incercati nu aveti ce pierde, eram fumator inrait nu credeam sa ma las, dar am reusit cu aceasta carte succes

| Tenea_Andrei_1987 a răspuns:

DApz am citit-o acum mai bine de un an iar cand am terminat-o m-al lasat de fumat foarte buna vreau sa o citesc iar pentru ca dupa 7 luni m-am apucat ca prostul iar de fumat...pot spune ca e o vita minunata fara tigari... daca puteti lasati-vawinking cunosc persoane care s-au lasat de fumat si cunosc persoane la care nu a avut nici un efect.nu stiu ce sa zic la mine a mers.pacehappy>

| Dolcos_Paul_1976 a răspuns:

La mine a functionat; am fumat 17 ani 2 pachete/zi; dupa ce am terminat cartea m-am lasat:am 5 ani jumate fara nicio tigara

| Crina_Cristina_1992 a răspuns:

Da,am citit-o intr-o vineri incateva ore, parca 4 ore.In prima zi cand citeam, am fumat 27 tigari(media), aii-a zi(deja terminasem cartea) am fumat 10 si a iii-a zi ultimele 3. Apoi deloc.si au trecut 12 ani.Dar trebuie sa nu mai fumezi...Nu iti vine sa crezi ca nu mai esti dependent si parca ai incerca, desi nu ai pofta.Sa nu incerci ca totul e in zadar! Nu ma deranjeaza fumul si acum imi ajung si banii...ha! Daca va mai vine uneori fota, recititi-o, dar nu mai fumati, caci cartea nu mai are efect a doua oara.Stiu cxa A. Carr a scris carti si pentru alcool, droguri, dar are carti si ca sa te lasi de fumat definitiv, dar nu le-am vazut pe piata, posibil nu suny comercializate de frica.Ce s-ar intampla cu aceste industrii daca nu ar maifuma nimeni? ha!

| dianavasiliu a răspuns:

Buna, Mina. Acum un an am citit cartea si n-am mai fumat nicio tigara de atunci. Mai mult, bucuria eliberarii a fost pentru mine atat de mare incat am decis sa ma dedic profesional demersului lui Allen Carr si pot sa te anunt ca din 2011 si sesiunile de terapie marca Allen Carr vor fi disponibile in Romania, in cadrul primei clinici anti-fumat pe care o voi deschide in primavara cel tarziu. Mai multe detalii gasesti aici - www.allencarr.ro si pe pagina noastra de Facebook - Allen Carr Easyway Romania. Acolo gasesti si o adresa de mail la care ma poti contacta, in cazul in care vrei sa povestim mai pe indelete. Esti pe drumul cel bun. Succes!

| Sergiu_Valean_1986 a răspuns:

Ai citit cartea? Ai reusit sa te lasi de fumat?happy

| Patuschinsky_Gabriel_1967 a răspuns:

Aunt or la milocul cartofi!

| Constantin_Daniela_1968 a răspuns:

Am inceput-O dar tot mai fumez. Sper ca pina o termin sa ma las

| Nicoleta_Avram_1993 a răspuns:

A citit careva cartea