| anonim_4396 a întrebat:

Ati donat sange? Ma ingrijoreaza faptul ca multe operatii se amana din cauza lipsei de sange...de cand am vazut reclama aceea la televizor ma tot gandesc sa merg si eu sa donez. Daca vreau sa donez sange, pot manca dimineata sau sa beau cafea? Ce ar trebui sa stiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ca sa poti dona sange trebuie sa fii foarte sanatos, sa nu ai hipotensiune, sa nu fii racit. Poti sa bei o cafea, eventual cu foarte putin timp inainte de a-ti lua sange poti sa si mananci un pic, un cornulet, ceva, nu foarte mult si nu cu mult inainte de actul in sine. Oricum conditiile pentru ca sa donezi sange ar fi urmatoarele - vezi la adresa de mai jos.
http://www.foxclub.ro/......0sange.php
Ar trebui sa stii ca intr-adevar salvezi o viata. Sotul meu este donator de sange de cativa ani - de cand tatal meu a fost operat si a donat sange pentru operatia lui. De atunci doneaza regulat sange pentru ca a vazut ce lipsa acuta este, cat de important este pentru cei care au nevoie de o operatie... Daca indeplinesti conditiile du-te fara sa stai pe ganduri. Mie imi pare rau ca nu am voie sa donez, cu draga inima as face-o.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am donat sange de doua ori.
Reguli: in seara de dinainte nu mananci ceva foarte gras sau foarte sarat; in dimineata recoltarii nu ai voie sa mananci nimic, doar sa bei apa plata.
Nu ai voie sa donezi daca : ai sub greutatea minima (cred ca 50 de kg la femei), ai hemoglobina sub 11 g, ai avut hepatita, ai vreo boala cronica, ai febra sau o infectie activa.

mlm
| mlm a răspuns:

Daca ai hemoglobina sub 11 g nu poti dona sange, nu trebuie sa fii purtator de boli transmisibile, poti manca inainte ceva foarte usor, si poti bea jumartate de cescuta de cafea.Intradevar acele grame care le donezi poate ajuta o viata, de ce sa nu o facem, este un gest de mare sensibilitate.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA! Du-te si tu! Dimineate respectiva bei doar un ceai slab indulcit, si te duci la prima ora, ca dupa aia se aglomereaza! Iei la tine o bamnana si daca vrei, cafea la paket, dar pe care o bei imediat dupa, cu banana! In seara dinainte, nu consumi alcool, nu dulce, eventual lactate! Primesti o zi libera platita, si un set de bonuri de masa, in valoare de 50 de lei! +, eu imediat dupa ma duc si iau un suc Teddy, de morcov cu mar, si-l dau peste cap, mintenash! Apoi, putina cioco, fructe si, bineinteles, sfantul vin rosu! Randunica/Ausbruch, sau Pinot noir, sau Roze de Recas, etc... Du-te! Plus, donarea regulata scade tensiunea si mentine elasticitatea vaselor capilare! Sanatate!