Întrebare recomandată | simplegirl2 a întrebat:

Ati fost vreodata in depresie? Daca da, ati fost la psiholog? A ajutat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu am fost la psiholog si mi-a trecut in timp gandindu-ma la altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca depresia este doar in mintea ta, poate sa te ajute cea mai de incredere persoana tie sau cu cine vrei sa vorbesti.

| Victor453 a răspuns:

Sunt acum in depresie
am fost
nu!

| Nevroza a răspuns:

Toti trecem prin aceasta stare, macar o data. Am avut si inca is constient ca is anxios. Beau cafea, panica face parte din mine desi cred ca imi trebuie medicamentatie.Psihologul il poate inlocui prietenii si familia daca te exteriorizezi un pic si te descarci. Poate e mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| alex0297 a răspuns:

Buna!
Depresia este o afectiune destul de grava, poti merge la un psiholog si te va ajuta dar nu destul, ar fi bine sa cauti un psiholog cu studii suplimentare numit psihoterapeut cu competente in terapia cognitiv comportamentala. Daca faci sport te poate ajuta dar nu destul de mult, din cate poti vedea accesand urmatorul link sunt destui sportivi chiar renumiti care au sau au avut depresie: https://www.ranker.com/list/athletes-with-depression/people-in-sports
Si este adevarat ca este in capul tau dar la fel si hematoamele sunt in capul oamenilor si sunt curios cum ar trece vreo una din ele numai realizand ca sunt in cap la tine. Depresia are mai multe cauze posibile cel mai des fiind un proces psihologic care duce la o alterare a gandirii care devine total pesimista, rezultatul final fiind un dezechilibru al neurotransmitatorilor, se poate sa iti revii singur cu timpul dar e foarte putin probabil si cel mai probabil se datoreaza mai mult faptului ca te-ai obisnuit cu starea depresiva. Sigur e un psihoterapeut in oras la tine, mergi la consultatii si ar trebui sa iti revii.

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Te rog sa verifici daca vreodata un sportiv, alergator, maratonist a suferit o depresie. Daca nu-ti misti corpul greu ai sa iesi din starea asta. In fine... daca ti-e greu sa faci miscare poate gasesti o solutie utila aici: https://reikido.ro/terapie-reiki/

| Deliaaa2003 a răspuns:

Da, am fost in depresie si crede ma ca unii oameni chiar imi sugerau un psiholog.dar nu a mai foat nevoie de asta. timpul le rezolva pe toate :*

| BlondiDaniella a răspuns:

Eu nu am fost niciodata. dar stiu o prietena care aa fost.A fost la psiholog si a ajutat-o foarte mult ..Iti recomand sa mergi cu incredere. big grin

| LavanderDreams a răspuns:

Adica, eu nu as considera ce am avut depresie(nu am fost diagnosticata medical) dar am avut "simptomele" depresiei si am mers la psiholog, da. Am observat ca transele si exercitiile pe care m-i le-a dat m-au ajutat mult. Daca ai vrea sa cauti un psiholog, recomandarea mea e sa-ti intrebi prietenii, familia daca stiu pe cineva care merge la psiholog si daca au recomandari.Bafta!