| Solix a întrebat:

Ati fost vreodata la psiholog? Cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Eu nu as recomanda un psiholog care nu are si pregatire psihoterapeutica. Majoritatea au, dar e bine sa te documentezi asupra profilului lui.
Un psihoterapeut lucreaza cu toate obisnuintele tale comportamentale si le conduce pana in punctul in care vezi cu claritate solutii la problemele tale de zi cu zi.
Si eu am avut nevoie de unul la un moment-dat si tot ce pot sa-ti spun este sa sa iei in calcul doua aspecte:
1. Ia in calcul ca primele 2-3 sedinte vei vorbi mai mult tu si psihologul din fata ta doar iti va pune cateva intrebari si va analiza ceea ce-i spui (unii isi iau notite). De asemenea, ia in calcul ca psihologul din fata ta este un profesor care iti raspunde si intrebarilor pe care i le pui, deci, nu astepta ca el/ea sa raspunda unor ganduri sau nelamuriri pe care e posibil sa nu le ghiceasca.
2. Conteaza sa simti ca exista o legatura empatica intre voi (adica tu si psihologul tau). Din prima sedinta, trebuie sa simti ca te intelege si conteaza ca tu sa te simti confortabil si familiar alaturi de acea persoana. Daca nu simti acest lucru din prima sedinta, schimba psihologul.
Sedintele vor decurge destul de ciudat la inceput. Depinde de fiecare persoana in parte. Insa, pregateste-te sa atingeti anumite subiecte care iti vor fi triggeri si sa plangi sau sa taci pentru minute intregi ori sa vorbesti si o sedinta intreaga. Depinde de la zi la zi, de la stare la stare.
Nu asculta de cei care spun in acest topic ca daca psihologul nu te ajuta ajungi la psihiatru. Asta e o tampenie. Se ajunge la psihiatru cand suferi de vreo boala sau afectiune psihica. Psihologul doar lucreaza la comportamentul tau spre imbunatatirea calitatii vietii tale. Desigur, daca simte ca tu esti intr-o stare mult prea depresiva pentru a lucra cu mintea ta, iti va RECOMANDA si o vizita la psihiatru pentru a urma un tartament, dar acestea sunt cazuri putine si, in marea majoritate a lor, in totalul avantaj al pacientului.
De asemenea, nu asculta de cei care cred ca psihiatrul iti aduce moartea sau ajungi sa mori de la tratament.
Sunt uimita cum in secolul al 21-lea inca sunt persoane care au o mentalitate de Ev Mediu.
Atat sedintele de psiho cat si cele de psihiatrie te pot ajuta extrem de mult, cateodata, iti salveaza viata.

11 răspunsuri:
| тecнιннιlα a răspuns:

Depinde de psiholog. Daca te duci la unul care nu stie/nu vrea nimic s-ar putea sa te bulerseze si mai tare sau sa nu te ajute cu absolut nimic. Daca gasesti unul bun si esti deschis la discutii si sugestii si posibile schimbari o sa vorbeasca cu tine despre ce te apasa, despre stilul de viata, o sa iti dea anumite sfaturi nu stiu daca are voie sa prescrie calmante sau nu. Fara sa vreau sa fiu dura, o sa fie ca un prieten platit.

| Violleta2022 a răspuns:

Da! Este foarte simplu si dragut!
Psihologii sunt oameni intelegatori, dispusi sa te asculte si sa-ti dea sfaturi ajutatoare, asa ca, du-te fara ezitare, ca nu-ti te consulta, nu-ti face injectie si nici nu te traumatizeaza psihic, ori fizic.

| BlackRose03 a răspuns:

Da...si nu, nu m-a ajutat.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru BlackRose03):

Aaaa,deci dau banii degeaba daca ma duc.

| Dalmore a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Dai banii degeaba daca nu te duci acolo cu mintea deschisa si receptiva la sfaturi. Nu-ti rezolva niciun psiholog problemele, doar te asculta si iti pune intrebari care te ajuta sa-ti gasesti tot tu raspunsurile potrivite.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Dalmore):

Si daca nu rezolva nimic cu tine unde te trimite

| anonim_4396 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Psihiatru.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Si d'acolo s-ar putea sa ajung la cimitir....in cel mai fericit caz.

| alina2k18 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Ehh eu ma duc la psihiatru de 4luni si vad ca nu am patit nimicwinking chiar zilele urmatoare ma duc iarwinking
oricum Solix nu raspunde, doar pune 10 intrebari zilnic de 5 zilewinking
Cu contul VerdelePur ce s-a intamplat solix? laughing)

| GeorgeBerbec a răspuns:

Am fost cand eram mai mic dar la din acela de stat(tot am platit). Tin sa iti spun ca cei de stat daca se numesc asa nu au nici o treaba iti recomand la unul particular chiar daca este mai scump. Pshihologul este ca un prieten iti da sfaturi in viata sau iti ajuta depresia sau anxietatea. Chiar si daca nu ai pofta de mancare te rezolva. Te pune sa zici lucruri despre tine si iti pune diferite intamplari, este si o persoana unde spui ce ai pe suflet, te descarci. Ce nuprea ma face sa ma duc chiar daca as avea nevoie nu este ca ii dau bani adica suma ci ideea cand stiu ca nici la acea persoana nu i ar pasa de mine daca nu i as da bani. Sunt constient ca acela este jobul sau si din asta traieste dar cred ca ai inteles ideea.

| N0H4CK a răspuns:

Pai depinde pentru ce te duci