| ariannakaterine a întrebat:

Ați întâlnit persoane cu ipohondrie? Dacă da, cum s-a manifestat si cum au scapat de ea? Cred ca prietenul meu are aceasta afectiune iar in aceasta perioada nu poate ajunge la psiholog din motive bine cunoscute.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Am intalnit si sunt f obositori astfel de oameni. Ii ajuti atunci cand le explici boala si ei inteleg despre ce este vorba, le spui d ece nu au si ei, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut și eu asa ceva cu rațiune am scăpat mi-am dat seama ca nu mai trebuie sa citesc pe net toate bolile grave ce se aseamănă cu simptomele mele chiar și într o măsură mica. O minte zbuciumata cauzează ipohondria

| Zorn a răspuns:

Da, am intalnit. Pur si simplu, cand aud de o boala se streseaza foarte tare, incep sa caute simptome legate de boala respectiva, isi fac griji ca nu cumva sa fi avut vreun simptom al acelei boli. In plus, ipohondria merge uneori mana in mana cu germofobia, adica frica de microbi. Se spala pe maini/ dezinfecteaza suprafetele foarte des, devin anxiosi atunci cand se vorbeste de o boala in preajma lor etc. Se trateza prin consiliere psihologica sau prin autocontrol. Nu stiu cum se manifesta asta la prietenul tau, dar ar trebui sa il faci sa inteleaga ca daca are un simptom al unei boli, nu inseamna ca automat are o boala, deoarece acestea vin cu mai multe simptome, sansele sa faca o anumita boala sunt destul de scazute daca respecta normele de igiena sau un stil de viata sanatos etc.