supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ati pus vreodata miere in cafea in loc de zahar? Cum vi s-a parut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu te mai lua dupa astia care spun ca mierea devine toxica la temperatura cafelei. Nu e adevarat, doar citeste pe google, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant.
Singura problema ar fi ca se pierd proprietatile nutritive, iar in cazul asta nu prea ar avea rost sa pui miere. Mai bine pui zahar din ala brun sau alt indulcitor.
Eu nu beau cafea, dar pun in ceai din cand in cand.
Aa si sa nu te gandesti sa iei miere de la supermarket, chestia aia nu are nicio treaba cu mierea, e doar zahar si atat. Cauta intr-o sursa sigura.

| supadeceapa explică (pentru Bondarel99):

Am citit si eu ca e un mit.

| Uvox a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu prea este mit, se formeaza o aldehidă considerată toxică dar asta se intampla la temperaturi mult peste cea a cafelei.
Făceam friptura de vită cu miere, aici se intampla, cand se caramelizeaza miere.
Deci eu cred ca e ok in cafea sau ceai.
Am băut ceai de ceapă pentru gât cand eram mic, o merge sucul de ceapă roșie în cafea?
Să testăm deci cu proxima ocazie! big grin

| Nonameagain a răspuns (pentru Uvox):

Daca este miere naturala, nu se formeaza nici un drac toxic! Numai daca este inlocuitor din zahar si arome.

| Uvox a răspuns (pentru Nonameagain):

In toate zaharurile in procesul de caramelizare (piroliză) se formeaza o aldehida (alcool dehidrogenat) numita hidroximetilfurfurol care SE PARE ca este toxică și pentru oameni, INDIFERENT daca e naturală sau botezată cu mult zahar.
Dar, repet, nu e cazul la temperatura ceaiului sau a cafelei.
I

| Hammurabi a răspuns:

Depinde ce fel de miere.
Din punctul meu de vedere, merge doar cu mierea de salcâm sau portocal (asta nu prea se găsește în România).
Mierea polifloră, de rapiță sau floarea soarelui schimbă gustul cafelei și nu prea merge.

| Yurisa a răspuns:

Nu, doar zahar brun

| Mircea08 a răspuns:

Daca pui in cafea rece mierea e buna dar daca o pui in cafea fierbinte dezvolta niste substante toxice - eu asa stiu, cred ca ar fi bine sa va informati

| Nonameagain a răspuns (pentru Mircea08):

Cum sa fie (sau sa devina) mierea toxica? Poate doar daca e din aia prefacuta din comert si nu naturala.

| Mircea08 a răspuns (pentru Nonameagain):

Eu nu ma pricep, am auzit si eu la televizor un doctor care spunea asta

| ForeverAlone97 a răspuns:

Dulce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pus sare in cafea si era amara.

| LaraClarice a răspuns:

Eu am incercat și nu mi-a plăcut, îi schimbă gustul. Sa ai grijă, sa nu pui un cafeaua fierbinte, sau ceai sau. orice fierbinte, pentru că devine toxica.
Daca te ajuta, eu in cafea adaug pudră specială sau capsula cu lapte, și zahăr brun.

| supadeceapa explică (pentru LaraClarice):

Am incercat zaharul brun si mi se pare ca nu indulceste deloc sad

| Hammurabi a răspuns (pentru supadeceapa):

Dacă singura problemă este să reduci toxicitatea zahărului normal, atunci îți poți face în casă zahăr invertit.
1 kg de zahăr + 300 ml apa + 20 ml zeamă de lămâie.
Se amestecă totul și se fierbe la foc mare timp de aprox. 10 min. până se obține un sirop.
Acel sirop este constituit doar din glucoză și fructoză, nu mai este toxic.

| LaraClarice a răspuns (pentru supadeceapa):

Am auzit că unii folosesc fructoză. Se găsește in farmacii, sub formă de pudră.

| Nonameagain a răspuns (pentru LaraClarice):

Mierea naturala nu este si nu devine toxica!
Doar inlocuitorii.

| Nevroza a răspuns:

Naspa... s-a lipit mierea de zat, deoarece am facut-o la ibric.

| HelpingHands a răspuns:

La peste 40 de grade mierea devine toxică. Cititi aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......este_16573

| Nonameagain a răspuns (pentru HelpingHands):

Ce tampenie! Mierea naturala nu devine toxica niciodata, nu are termen de expirare, etc. Aia ce dai tu, este pentru inlocuitorii de miere.

| LaraClarice a răspuns (pentru Nonameagain):

Ok. Poate ai dreptate. Dar, in supermarket, crezi tu că se găsește miere 100% naturala? Mai bine nu riști decât să ți se întâmple ceva.

| Nonameagain a răspuns (pentru LaraClarice):

Cumperi de la magazinele "Apicola". Acolo e 100% naturala. Sau, pe piata, daca ai incredere in producatori.

| LaraClarice a răspuns (pentru Nonameagain):

Ideal ar fi cum spui tu, insa nu toți ne permitem sa cumpăram produse bio, presupun că la,, Apicola" genul asta de produse sunt la vânzare.
Iar de pe piata, ei, cred că e la fel că în supermarket.

| Nonameagain a răspuns (pentru LaraClarice):

Sunt mai scumpe pe piata si in hipermarketuri (unde nici nu ai vreo garantie) decat la "Apicola". Intra si vezi.

| HelpingHands a răspuns:

Mierea naturală nu e toxică dar își pierde proprietățile curative la temperaturi de peste 40 de grade.

Mierea contrafăcută are o cantintate mult mai mare de HMF (hidroximetilfurfurol) ceea ce o face mai toxică în apă fierbinte. (Totuși, multe alte alimente obișnuite emană HMF dacă sunt scufundate în apă fierbinte, și totuși nu ne avertizează nimeni despre toxicitatea lor!)

Deci folosiți miere naturală dacă vreți să folosiți în cafea sau ceai!

| GanduriDeCafea a răspuns:

Eu prefer cu miere poliflora, cat despre faptul ca atunci cand e fierbinte cafeua, mierea dezvolta toxine, va rog sa va informați mai bine si sa nu mai speriați lumea happy

| vjr1979 a răspuns:

Eu imi pun adesea, miere poliflora doar. Am pus odata de salcam si nu mi-a placut gustul cafelei.

| Jonnymiksa a răspuns:

Da e dulce dar are un gust mai diferit.