| lory14 a întrebat:

Atropina se pune si in perfuzii? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atropina se poate folosi in perfuzie in crizele grave de astm, ca tratament adjuvant pentru anestezie generala, in cateva cazuri de probleme cardiace, in raul de mare foarte sever. Este un medicament foarte util, desi destul de greu de manuit (are multe reactii adverse serioase).

daniela
| daniela a răspuns:

Atropina este folosită în medicină ca antidot în intoxicaţii cu muscarină pentru blocarea rolului exagerat parasimpaticului stimulat de excesul de acetilcolină, care este produs şi de intoxicaţiile cu organofosforice ca paration, tabun sau zarin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti raspunsul aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Atropin%C4%83