| WhatABeautifulDay a întrebat:

Atunci cand clipesc am o durere la unul dintre ochi, durerea este undeva in partea de sus a ohiului si este umflat. Ma gandeam ca o sa se duca pana ma trezesc, dar nu a fost cazul, au trecut 12 ore. Nu mi-am zgariat sau lovit ochiul.
Nu stiu daca are legatura, dar port ohelari, dioptrii -2 si -3. Durerea a inceput brusc. Ce ar putea sa fie? Ar putea sa fie de la statul in fata ecranului? Nu am stat ieri mai mult decat am stat si pana acum in orice alta zi
Edit: Am obiceiul de a imi freca destul de des ochiul, este posibil sa fie din cauza vreunui microb?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Vrei sa zici pleoapa este inflamata, ochiul nu are cumwinking
Posibil orjelet/conjunctivita si mai sunt o gramada, medicul te poate diagnostica si da un tratament corect si eficient.
Nu are legatura durerea cu purtatul sau nepurtatul ochelarilor.
Sanatate.

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

E posibil sa afli sigur daca mergi la medic.
Acum e alegerea ta daca neglijezi si stai asa!

| anonimg a răspuns:

Nu e neaparat un microb; frecarea ochiului poate duce la iritare.
Renunta la a mai atinge zona, si ia de la farmacie niste picaturi pentru calmarea iritatiei ochiului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la oftalmolog de urgenta, cu ochii nu e de joaca.

| VICTORTPURO a răspuns:

Eu iti sugerez totusi o vizita la un specialist oftalmolog, sa lasi asa si sa ghicesti ce ai tot nu este bine, asa macar te asiguri si poti lua si un tratament daca va fi necesar.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Posibil ai contactat un microb daca ai pus mana nespalata la ochi sau sa te fi zgariat dar sa nu se distinga, daca persista te sfatuiesc sa te duci la doctor