| Girly97 a întrebat:

Atunci cand mergi la ORL-ist cu sangerari nazale frecvente esti operat pe loc? Mi-e frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauza sangerarilor nazale dese (mai ales la fete) este lipsa din organism al vitaminei K.
Cu un tratament de o mica injectie la intervale de 2-3 saptamani (total 2-3 fiole mici) problema se remediaza, deseori pe viata - asta chiar si de catre medicul de familie happy

| anonimg a răspuns:

Sangerarile nazale apar din pricina ca ai tensiunea arteriala cam mare. O sa iti de-a probabil niste medcamente dupa ce iti va face un control, si iti va spune ca sa nu mai mananci alimente grase.
Probabil o sa faci si un control al colesterolului.
Oricum ar fi, in ziua de azi nu trebuie sa ne mai temem ca mergem la medic, din pricina tehnologiei aparute cu care medicii lucreaza foarte repede.

| alinadianaaa a răspuns:

Nu te operezeaza pe loc, mai intai iti opreste sangerarea apoi iti va face niste investigatii ca sa vada care este cauza sangerarii

| Ensiferum a răspuns:

In general da, cel putin mie si unor cunostinte asta ni s-a facut si partea proasta e ca nu te adoarme. Acum depinde de caz, poate nu te opereaza si iti prescrie ceva.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Nu, o sa iti prescrie un tratament cu picaturi.