| timidu89 a întrebat:

Avand in vedere ca am o problema ce ma face vulnerabil fata de persoanele ce nu o au, e bine sa ma vaccinez de covid? Am avut covid in luna noiembrie a anului trecut. 2 saptamani am fost nevoit sa stau in spital. Nu mi-e frica ca e posibil sa mor, doar ca poate o sa am reactii adverse. E cineva din domeniul medical mai in tema? Poate a auzit de persoane cu aceeasi problema care s-au vaccinat. Verisoara mea care e in Spania spune ca o multime de cetateni spanioli au suferit reactii adverse de la vaccinul Pfizer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa spun medicii israelieni că dacă a ai avut covid, ai dobândit cea mai bună imunitate posibilă. Astfel, este bine să te protejezi în continuare, dar necesitatea vaccinării nu se impune.

| timidu89 explică (pentru sadrian46):

Eu de delta ma tem, de ajunge si aici cum a fost covidul19 pai o sa fie teroare. Din cate am inteles eu Delta e varianta africana a virusului. 2-3 cazuri au fost si la noi din ce am vazut la stiri. Nu ma uit prea des si nu sunt in tema cu tot. Spuneau ca e posibil sa ofere nu stiu ce beneficii celor ce se imunizeaza cu vreo 2 saptamani in urma.

| sadrian46 a răspuns (pentru timidu89):

Nu te teme. Stai să vină.

| RobertMoon a răspuns:

Reacțiile adverse apar in funcție de fiecare persoană, dar cel mai mult reacțiile astea apar din cauza atacurilor de panică care sunt asemănătoare cu efecte adverse ale vaccinului. Oricum, ești monitorizat 10-15 min de către doctori, deci daca te simți rău ei sunt acolo sa te ajute și să pleci safe acasă. Nu te pune nimeni sa te vaccinezi cu Pfizer daca ai auzit lucruri nașpa despre el de la verișoara ta. Mai ai ca variante și alte vacciuri gen Moderna, A.Z., Johnson&Johnson. Eu sunt alergic la multe chestii și m-am vaccinat cu Moderna și nu am avut niciun efect advers. Eu zic sa te vaccinezi pentru că îți asumi un risc inutil. Iar daca te vaccinezi și te îmbolnăvești cândva de covid nu vei mai sta în spital. Faci ce vrei, asta e sfatul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te vaccina. Mai bine ia detrical și consuma fructe și legume. Deocamdată nu ești în pericol. Nu cred ca valul 4 va mai aduce la fel de mult,, haos " ca celalalte. Plus de asta, e asa cum spune Adrian, acum ai un sistem imunitar mai sănătos împotriva covid. Dacă ți teama, vaccinează-te cu moderna, nu cu Pfizer.
Eu am avut forma relativ serioasa dar nu am ajuns în spital, ci ma atintit la pat câteva zile și încă câteva simptome. Acum ma spăl cu apa rece, uneori cât de rece se poate și nici nu mai răcesc ca altădată! Dar, evident ca nu are legătură ca am avut covid, ci ca nu mai sunt asa stresat și anxios. Anxietatea dacă e serioasa, depresia scade sistemul imunitar.

| timidu89 explică (pentru anonim_4396):

Am o problema ce ma expune foarte usor si la siple raceli nu doar la gripe. De covid nu mai zic... e drept anul trecut cand m-a prins nu am luat nimic de sustinerea sistemului imunitar. Eu ar trebui sa fac si antigripal an de an dar prefer pastile de sustinerea sistemului imunitar. in 2014 sau 2015 am fost ultima data gripat. Tata s-a infectat primul cu covid, l-a prins si la plamani, avea si leucemmie... nu au avut terapie intensiva si a pierdut lupta dupa 3 saptamani si ceva. La cum l-am vazut eu, cred ca nu il mai salva nimic. A avut si mama si bunicu. Ironia sortii face ca bunicu la 86 sa scape. Si azi traieste si are 87.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Înseamnă că sistemul imunitar ți compromis.
Da, ar trebui sa te vaccinezi. De Pfizer am auzit și eu chestii nasoale de către cercetătorii spanioli, ori e o teorie, ori vor sa discretideze.
Dacă pastilele pentru imunitate nu te-au ajutat, nici acum nu o sa te ajute.
Da, poți încerca miere manuka din Noua Zeelanda, adică sa fie bio, sa o comanzi de pe site-ul oficial nu sa fie contrafăcuta. E foarte bună pentru sistemul imunitar, inclusiv pentru stafilococi și alte probleme. Fa ce simți tu ca e mai bine pentru tine.

| timidu89 explică (pentru anonim_4396):

Am zis ca pana sa ma prinda covidul nu am luat nimic pentru imunitate. Cu toate astea, eu a zis fratemeu care a vorbit cu medici din acel spital ca eu ma refaceam cel mai bine. Chiar si decat maica-mea care nu are nici un fel de probleme medicale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Ia detrical, sau comanda miere de manuka. Găsești și la magazine naturiste.

| timidu89 explică (pentru anonim_4396):

O verisoara de a mea sta in Spania si ea a zis ca au fel si fel de reactii adverse de la serul Pfizer. La noi nu se aude nimic, rude cu mine si alta cunostinta cu intreaga familie si nu au avut vreo reactie adversa. Din ce vad nici Johnson&Johnson nu e problematic, se face o singura doza. Doar ca spuneau la tv ca nu e la fel de eficient precum pfizer sau moderna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Nici Pfizer nu e asa de eficient la varianta delta. Eficienta este relativa, depinde și de sistemul imunitar care e stabilit de ADN și de unele comorbidati preexistente.
Mergi și fă-ți un film la plămâni, sa vezi dacă nu ai rămas cu probleme post covid. Simptomele uneori sunt tardive. Cred ca și eu am probleme după covid nu știu, trebuie sa vad cum stau cu plămânii.
Sunt cazuri în care au murit tineri de 30 de ani și au supraviețuit unii bătrâni cărora nu li se dădea șanse mari.
Depinde de mulți factori.

| timidu89 explică (pentru anonim_4396):

Am facut cand am fost la urgenta film la plamani, apoi in ziua externarii si nu s-a depistat nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Ești norocos. Ma bucur.