| ROberrt86 a întrebat:

Aveam un caine fara pedigree (pechinez-bichon), avea 4 luni. In urma cu 4 zile aproximativ, tatal meu l-a calcat din greseala pe burta si de atunci a inceput sa ii fie rau. Ma gandeam ca are viermi, astfel incat i-am cumparat niste pastile de anti-parazitare care nu si-au facut efectul (veterinarul mi-a zis ca degeaba i le dau daca are un virus). Astazi, din pacate, s-a stins. In ultimele zile vomita mereu cu sange (cred) sau cel mai probabil cu ceea ce a mancat. Astazi, cand m-am trezit si m-am dus afara statea culcat si mustele trageau la el. Mi-am dat seama ca mai are cateva ore, insa el inca putea merge cat de cat. Am mai avut un bichon acum ceva ani, avand si el viermisori, insa lui nu i-am dat nici macar pastile deparazitare, deoarece deja disparuse din corp ( tot la fel, 4-5 luni, cu pedigree). Care ar fi motivul pentru care a murit? Nu slabise chiar atat de mult, insa nu mai mancase sau bause ceva de 3 zile chiar daca ii dadeam.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum 4 zile l-a călcat tata, de 3 zile e bolnav, nu vezi legătura?

| XYZ02 a răspuns:

Nu mai cumpara animale "de rasa" fara pedigree, daca nu are pedigree nu este bichon, ci metis.
Sunt cateva reguli pentru monta animalelor de rasa, iar cei ce vand animalele acestea(fara pedigree) vand in realitate caini metis, pe care ii dau drept un caine de rasa.
Uite aici o asemenea crescatorie ilegala(sau mai bine spus tortura):
https://www.youtube.com/watch?v=MW0r3r193IM&t=328s
Acum pentru cauza mortii pot decat sa imi dau cu parerea.
Apropo fara pedigree esti obligat sa sterilizezi cainele,(cum am spus si mai sus este un metis nu bichon si legea te obliga sa faci lucrul acesta)

| ROberrt86 explică (pentru XYZ02):

Nu l-am cumparat. Cainele trebuie sa aiba minim 5 luni ca sa il sterilizezi.

| Jokers666 a răspuns:

Duceti caine la veterinal sa vada el ce problema are bine