| matrix100 a întrebat:

Avem 2 barbati, aceeasi varsta, aceeasi greutate. Doar ca unul e plin de muschi si celalalt doar grasime. Amandoi stau 12 ore intr-o zi pe canapea si se uita la televizor relaxati. Dupa trecerea timpului care dintre ei a consumat mai multe calorii? Deci intrebarea ar fi... muschii in stadiul de relaxare consuma energie? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Cel cu muschi consuma mai multa energie. Cu cat sunt mai mari cu atat cantitatea de energie consumata este mai mare. Consumul de energie este mare in timpul unui antrenament dar si dupa antrenament metabolismul functioneaza si e accelerat la cei la care muschiul munceste pentru refacere.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Corpul consuma energie timpul.
Unul din cei mai mari consumatori de energie (in timp de "relaxare" fizica este creierul, care consuma cca. o treime.

| VoidEternal a răspuns:

Se numeste the afterburn effect.

https://www.healthline.com/......t-workouts

| Brizbriz a răspuns:

Ala mai gras e mai ccccccccCCCCCCCCCCCCCCCCCCCOOOOOOLwinking