| LonelyGuy07 a întrebat:

Aveti idee ce provoaca aparitia durerilor de articulatii si oase? Tatal meu de 56 de ani e plecat in delegatie si de doua zile nu se simte bine deloc, are astfel de dureri cu febra si ma tem pentru el ca nu ii trec deloc luand pastile destule! Sa ii fie provocate de la consumul de bautura si fumat, in medie cam bea 3-4 beri pe zi si de fumat un pachet la 2-3 saptamani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Băutura și fumatul sunt la el obiceiuri zilnice. Aceste dureri și febră sunt acute și pot fi provocate de o viroză, adică gripă.

| LonelyGuy07 explică (pentru sadrian46):

Eu ma refeream daca de acolo i se trage

| sadrian46 a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Și fumatul și alcoolul consumă vitaminele care ar contribui la o imunitate mai bună. Deci i se trage și de acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O fi Covid, stai calm. Si un pachet la 2-3 saptamini e lejer. 3-4 beri pe zi parca e cam mult, dar nah...

| LonelyGuy07 explică (pentru GabiDumitrescu):

O fi Covid, stai calm wtf ce a fost asta, foarte haios

| Mihai0101 a răspuns:

Fumatul ingreuneaza circulatia in schimb bautura favorizeaza circulatia sa nu fie altceva durerea de articulati poate aparea si in raceli, gripe, viroze

| LonelyGuy07 explică:

Multumesc la toti de sfaturi, a facut prostia sa iasa din dus si cu aerul conditionat pornit pe un meci de fotbal evident l-a luat somnul si era sa isi traga o pneumonie pe care sa nu o uite toata viata, macar lucrul asta l-a facut sa aprecieze mai mult viata

| Supainstant a răspuns:

Febra + artralgii pot sa apara in fel de fel de situatii, e.g. infectii, boli reumatologice, alte lucruri mai mult sau mai putin grave. Poate fi doar o febra/covid, dar daca nu trec in cateva zile e bine sa fie vazut de un medic. Medicamentele simptomatice (antiinflamatoare ca ibuprofen, diclofenac etc.) nu vindeca boala de fond

| LonelyGuy07 explică (pentru Supainstant):

N-are covid am specificat in ultimul mesaj ce prostie a facut, multumesc oricum de sfaturi la toti