| Alexandrapaaa a întrebat:

Aveți idee daca unasynul merge pe stafilococul auriu...eu am făcut in august o antibiograma iar primul antibiotic a fost ampicilina cu sulbactam si am inteles de la medicul care mi-a prescris unasyn ca este acelasi lucru. Astept parerile voastre.Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Este acelasi lucru si din moment ce antibiograma a aratat ca este sensibil, atunci unasyn iti va fi de folos. Totusi, din august pana acum a trecut ceva timp, de ce iei abia acum antibioticul?

| Alexandrapaaa explică (pentru AdelinaC):

În prima fază toată am vrut sa fac tratament injectabil însă numai dacă rămâneam în spital si nu am dorit acest lucru si am urmat alte antibiotice din antibiograma si nu au mers...primul fiind ampicilina + sulbactam si din cate am inteles primul antibiotic de pe antibiograma trebuie urmat

| Alexandrapaaa explică (pentru AdelinaC):

În prima fază am vrut sa fac tratament injectabil însă numai dacă rămâneam în spital si nu am dorit acest lucru si am urmat alte antibiotice din antibiograma si nu au mers...primul fiind ampicilina + sulbactam si din cate am inteles primul antibiotic de pe antibiograma trebuie urmat

| AdelinaC a răspuns (pentru Alexandrapaaa):

Da, primul este cel mai bun