| Forza4Milano a întrebat:

Azi am decis impreuna cu prietenul meu sa iesim sa jucam fotbal. La un moment dat acesta da un voleu peste gard si se duce direct in capul unui copil care ulterior are 1 an si jumatate.Maica-sa speriata il intreaba daca e bine dar nu raspunde.Il pune in toate pozitiile, il pune sa bea apa dar acesta nu da niciun semnal.PE BUNE acum avea o privire ciudata si parca nu isi mai putea misca corpul, nu stiu ce i s-a intamplat la creier dar sper sa nu fie grav.Eu m-am speriat de moarte si am fugit de la fata locului ca sa nu zica ca eu i-am dat in cap...
1. daca Doamne fereste i se intampla ceva il ancheteaza pe prietenul meu sau si pe mine?
2. E infractiune ca eu si cu prietenul meu am fugit de la fata locului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Si pe tine. Ai fost martor
2) O fi fuga sanatoasa, dar nu e indicata de la locul accidentului. Vor exista sanctiuni pentru asta.
3) Daca pateste copilul ceva, prietenul tau va raspunde pentru asta.

| Forza4Milano explică (pentru cristi202):

Oricum nu a fost premeditata desteptule deci nu o sa ma sanctioneze

| cristi202 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Ooo! Uite ca am fost facut si destept pe aici happy! Multumesc!
Lovitura sigur nu a fost premeditata, fuga insa, da. Pentru ea vei fi sanctionat.

| Forza4Milano explică (pentru cristi202):

Da da uite acum!

| cristi202 a răspuns (pentru Forza4Milano):

OK. Mai vorbim. Nu esti primul ce ajunge sa imi dea dreptate.

| Forza4Milano explică (pentru cristi202):

Nici ultimul care te ignora happy

| cristi202 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Corect! happy

| Forza4Milano explică (pentru cristi202):

Fa pasi fetitolaughing)

| sierra1 a răspuns:

Dacă copilul paralizează sau ceva asemănător, aveți o problemă

| Forza4Milano explică (pentru sierra1):

Vrei sa zici ca prietenul meu handicapat (ca altfel nu pot sa il numesc) o sa aiba probleme

| Drimmero a răspuns:

Donnie?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Erai la fata locului? Erai primul care ar fi putut suna la 112? Daca eu merg pe strada si unul il taie pe altul, astept sa sune ma-sa la 112? Si mai zici de altii... macar fa ciocul mai mic.

| gabicoo a răspuns:

Ulterior primirii mingii în cap copilul a avut un an și jumătate?
Înainte de primirea mingii în cap câți ani avea?

| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

2 ani, mingea l-o întinerit cu 6 lunihee hee

| Lukasssz a răspuns:

Tie nu cred ca ti se poate intampla nimic.

| Legion7X a răspuns:

Ce gard era. Se vedea cine circula sau se afla in afara locului unde ați jucat?

| Vântulalb a răspuns:

In loc sa suni imediat la 112, tu ai fugit. Grav!
Acum dai vina pe prietenul tau. Nu conteaza din mana cui a sarit mingea. Conteaza reactia voastra. Lasi, dar mai ales inconstienti.

| Forza4Milano explică (pentru Vântulalb):

Eu m-am dus sa vad ce face copilu ala daca e bine sau nu. era treaba lu maica sa sa sune imediat la 112 nu a mea. tipic comunistilor sa isi dea cu parerea la ceva ce ei nici nu stiu cum s-a intamplat.

| Vântulalb a răspuns (pentru Forza4Milano):

Era treaba voastra care l-ati accidentat! Repet: lasi si inconstienti.
Daca a fi corect inseamna a fi comunist, atunci multumesc pentru compliment!

| Forza4Milano explică (pentru Vântulalb):

Te las in pace frate nu ma pot intelege cu analfabeti functionali...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Forza4Milano):

De ce esti idiot cu goarna? Cum era treaba maica-si? Tu erai de fata, ai vazut primul ce s-a intimplat, puneai mina si sunai!

| Alverto a răspuns:

Pai ce să faceți și voi copiii lui Negru Vodă
Acum tu in loc sa îți asumi vina ii faci comuniști pe cei de aici
Gândește-te și tu, crezi că dacă cineva intra cu mașina în cineva in timp ce mergeau legal ambii în cauză, cel cu mașina fuge de la fata locului pentru că se sperie, crezi că nu va fi sancționat pentru că a fugit?

| Forza4Milano explică (pentru Alverto):

Inteligentule nu eu i-am dat cu mingea in cap. Si de ce mi-asi asuma-o eu, el a dat mingea in cap el sa plateasca.Nu sunt destule argumentele comunistule?

| Alverto a răspuns (pentru Forza4Milano):

Comunist? Vezi că tragi concluzii pe internet, dar știu, e mai ușor să jignești și să te porți urat in spatele unor conturi anonime. In realitate la o muscă nu ai ridica mâna, sa fim serioși.
Omule ai fost martor și COMPLICE în același timp. Sa înțeleg faptul că nu îți asumi vina? Daca nici tu, nici nu mă gândesc la prietenu' tau ce are in cap acum.

| Forza4Milano explică (pentru Alverto):

Si ma faci pe mine complice cand el de fapt i-a dat acel voleu? Lasa-ma in pace frate m-am saturat de analfabeti functionali ca tine.M am intalnit cu maica sa dupa -amiaza asta si mi-am cerut scuze si a zic ca e ok. daca bucata aia de 3 grame din capul tau asa gandeste inseamna ca acum inteleg poza aia de copil de 2 ani

| Forza4Milano explică (pentru Forza4Milano):

Mi s-a parut mie ca a stat asa paralizata dar dupa am vazut o in parc cum se juca cu ceilalti copii si radea.

| Alverto a răspuns (pentru Forza4Milano):

Ce înseamnă analfabet funcțional? Fără să cauți pe gugal

| Forza4Milano explică (pentru Alverto):

Inseamna ceva ce tu nu ai habar laughing))

| Alverto a răspuns (pentru Forza4Milano):

Nu știi. Asta e adevărul. Adevărul e că folosești cuvinte și expresii pe care nu le pricepi. Ai mai mult de 12 ani? Spune sincer
Fiindcă știu că aveam același comportament animalic pe la 11-14 ani, de aici cred că vine și comportamentul tau neanderthalian
Acum nu înțelegi, dar cum spuneam, acum rănești un bebeluș sau ești complice și după fugi, mâine dai peste cineva cu mașina și fugi ca un laș. Știu că tu crezi că spun aberații, dar comportamentele se dezvoltă, indiferent daca sunt bune sau rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Da evident
2. Da

| existential a răspuns:

Intrebarea ar fi trebuit postata la categoria Legislatie, ca sa iti raspunda cineva cu studii juridice.
Din punctul meu de vedere - fuga de la locul faptei inseamna incalcarea legii, chiar daca lovitura a fost neintentionata.
Acum depindeti de mama copilului. E probabil sa va caute politia, daca spui ca nu se simtea bine copilul. Altfel, daca n-ar nimic, probabil ca mama nu o sa mearga la politie.

| Vântulalb a răspuns (pentru existential):

Si medicii pot anunta politia daca ei considera necesar.

| Forza4Milano explică (pentru Forza4Milano):

Aoleo acum imi tii si o predica laughing)Cu comportamentul asta sa stii ca asa se procedeaza cu aroganti ca tine. Hai fa pasi ca mi s-a luat de tine,, preotule,, laughing)))))AHHAHAHAHA si acum imi da si block disperatu de viata. Ma pis pe mine de ras cu clovni ca astia

| Forza4Milano explică (pentru Forza4Milano):

Asta numesc eu lasitate ca ii dai block unuia care nu e de aceeasi parere ca si a ta laughing)))