| Twilight_4065 a întrebat:

Azi am febra mare si nu stiu ce medicamente sa iau.Ma ajutati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adela93 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la doctor ai putea sa mergi chiar la urgenta daca ai peste 39...altfel consuma multa likide si vomita cat mai des

12 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

@deea, @denyysa - ospen si augmentin sunt 2 antibiotice (recomandate in infectii bacteriene) si nu antipiretice (medicamente pentru combaterea febrei). sigur ca uneori in spatele unei temperaturi crescute poate fi o infectie iar tratamentul infectiei duce la disparitia febrei, insa febra poate aparea si din alte cauze.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu in situatii de acest gen folosesc medicamentul ibprofren sau paracetamol sinus asociat cu vitamina C. Consuma multe fructe si legume in special citrice si daca e vorba de o raceala fa bai calde la picioare, alimenteazate normal, chiar daca nu iti este foame si repaus la pat.

| eoooo a răspuns:

Garantat trece de la augumentin ...la care sa bei fervex in care bagi jumatate sau o fiola de agocalmin ...si iti scade febra garantat

| Deniisze a răspuns:

Paracetamolul scade febra, dar mai este şi remediul de acasă, adica tradiţionalele şosete cu oţet care îţi vor scade febra. Baftă!

| LemonCandy a răspuns:

Si eu am avut. am luat ospen. si mi-a trecut...
Ar fi bine sa intrebi si doctorul de familie sau parintii. happy

| Ella3133 a răspuns:

Ia nurofen din ala pentru raceala si gripa, panadol, paracetamol

| SwEeTgIrL_1752 a răspuns:

Pai...eu te sfatuiesc sa ieio fiola de algocalmin...sau daca nu poti lua o pastila de nurofen raceala si gripa. sper sa te faci bine

| Kiiiissss a răspuns:

ParaSinus, Algocamin, sau algocamin fiola (iti trecee f repede). Funda?

| milz a răspuns:

Paracetamolul, aspirina, algocalminul sau ibupofrenul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti lua Paracetamol. Scade febra si o sa te simti mai bine. Poate fi un inceput de raceala. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frectie cu otet de mere de la plafar, sosete cu otet in picioare si fes in cap.cu toate ca febra omoara microbii.dar nu o poti lasa sa urce prea mult.e pericoloso.

| Twilight_4065 explică:

Multumesc!