| IonutPetre12 a întrebat:

Azi am fost la dermatolog si mi-a spus ca o sa fac cu tratament in jur de 1 an pentru acnee si chisturi sebaceice.Si vreau sa stiu cum se numeste,imi amintesc doar de ceva cu r, dar nu roacutane.A zis ca nu sunt antibiotice, ci ceva mai tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, dar oricum nu-ți recomand deloc sotret/roaccutane. O mizerie. Am ținut tratament doi ani de zile. Am băgat mizeria aia în mine în fiecare zi ca acum să constat că de la un an de la sfârșitul tratamentului, după ce dermatologul mi-a spus că am terminat cu tratamentul, fața iarăși începe să aibă coșuri. Dacă m-aș intoarce în timp nu aș mai lua nimic, că oricum acneea trece odată cu vârsta.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate cu s, Sotret? (e același lucru cu roaccutane)

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

Nu.stiu de sotret, am mai avut.Cred ca totusi roacutane a zis doar ca nu am fost eu atent)nu cred ca exista ceva mai "tare" decat el

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

Off, eu acum urmeaza sa fac, mi-a zis ca dureaza cam 1 an sau mai putin.Sunt pareri foarte impartile.Ce efecte secundare ai avut? Mie imi e putin frica de depresie

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Depresie n-am avut, dar nu aș mai lua asa ceva. Nu are rost. Ca efecte secundare aveam tot timpul fața, mâinile și buzele uscate. Și mi-a prescris ceva creme pe lângă, dar oricât m-aș fi dat, tot uscat mă făceam imediat. Și nu merită efortul, bagi în tine niște chimicale ca pe urmă să vezi că iar îți ies coșuri. La început și eu îl credeam ceva medicament minune, dar de când am început să văd că iar îmi ies coșuri a început să-mi para amarnic rău că am urmat tratamentul. Până la urmă înainte oamenii nu luau nimic și le trecea de la sine. Și așa e natural si normal. Acum când mă gândesc, mă prinde o ciudă pe mine și pe faptul că nu știam că voi pierde timpul degeaba. Plus ca am băgat mizeria aia în mine atâta timp. Nu-ți recomand deloc să începi tratamentul. Acum mă prinde o scârbă când mă gândesc la Sotret ca si atunci când mă gândesc la toate rahaturile de medicamente minune de slăbit care sunt la tv, sincer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Nu știu, dar oricum nu-ți recomand deloc sotret/roaccutane. O mizerie. Am ținut tratament doi ani de zile. Am băgat mizeria aia în mine în fiecare zi ca acum să constat că de la un an de la sfârșitul tratamentului, după ce dermatologul mi-a spus că am terminat cu tratamentul, fața iarăși începe să aibă coșuri. Dacă m-aș intoarce în timp nu aș mai lua nimic, că oricum acneea trece odată cu vârsta.