| anonim_4396 a întrebat:

Azi am fost la doctor pentru o unghie incarnata de la picior. Mi-a facut mai multe injectii cu xilina(ca sa nu ma doara) apoi a taiat jumatate de unghie si a curatat.Nea` doctoru` se grabea si a apucat sa-mi zica ca o sa ma doara dupa ce-si pierde efectul anestezia(deci sa iau ceva pentru durere), azi sa stau cuminte cu degetelul si maine sa merg la spital sau la el la clinica sa-mi schimbe schimbe bandajul. A zis ca daca ma descurc il pot schimba singur.

Clinica e departe de orasul meu si nu vreau sa merg iar pana acolo doar pentru un bandaj.Si la spital nu merg(ultimele experiente nu au fost placute). Concluzie: Maine o sa-l schimb singur(am mai facut asta). Urmeaza intrebarile:

1)Din experientele trecute stiu ca un bandaj se poate lipi de rana. Ce ii pot face ca sa se dezlipeasca usor?
2)Medicul nu a zis nimic de antibiotice(dar nici nu l-am intrebat): Trebuie sa iau un antibiotic cateva zile ca sa nu se infecteze? Daca da, ce ar fi bun? Amoxacilina?[dau fundita on the phone

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa a răspuns:

De durut te doare oricum si daca pui apa oxigenata peste si de nuoh go on. Am avut unghie incarnata si mi-am luat si eu apa oxigenata sa imi pun degetu la inmuiat. Nu a ajutat foarte tare. Mai fine iti faci curaj si il tragi odata cu curaj si nu te tot chinui cate un pic pic sa il dezlipesti ca doare. Mergi la farmacie si cumparati Betadine, crema. Cand te bandajezi iti pui o cantitate generoasa pe locul ala cu carne si te bandajezi. Pe langa ca dezinfecteaza si ii si cicatrizanta crema, deci degetelu isi revine mai repede, nu ti se nici lipeste tare de deget. Incearca sa iti schimbi bandaju mai des, de 2 ori pe zi ca sa nu ti se lipeasca tare. Si eu am avut unghie incarnata si stiu ce iti zic. Din pacate unghia mea a crescut(mie mi-a smulso pe toata anul trecut) si acum iar s-a incarnat. Te sfatuiesc ca, cum iti creste sa te duci la pedichiura daca nu vrei sa ajungi iar la doctor. PS: crema de care ti-am zis e si antibiotic. Nu trebuie sa iei pastile.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

1.Torni apa oxigenata peste pansament, ca sa il inmoaie.
2. Daca pansezi steril, nu ar trebui sa fie nevoie de antibiotice.

| Slow a răspuns:

Buna. Si eu ma duc la doctor pentru o unghie incarnata, dar eu inca nu am ajuns la cutit worried Am luat o saptamana antibiotice si m-am dat cu o solutie. Acum dupa operatie nu stiu ce e bine sa faci, oricum ai grija cand te pansezi singur, sa fie steril. Ai putea intreba la o farmacie (daca e mai aproape de tine) daca trebuie sa iei antibiotice...

| enchanted a răspuns:

Cel mai bine pentru orice infectie din organism chiar si dentare, merge ampicilina cu metronidazol, ieftine dar au efect 100% si pentru bandaj e bine sa il inmoi mai intai cu ceai de musetel temp camerei sau rivanol si se va deslipi f usor si pune mult rivanol la unghiuta sa nu se infecteze local

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baga degetul in apa calda si trage usor de bandaj pana il dezlipesti incethappy