| bluelemOnhamOn a întrebat:

Azi am fost la oftalmolog ca sa imi fac un control si a fost nevoie sa imi puna picaturi de ochi. Au trecut aproape 4 ore de cand am fost si inca vad in ceata. Nu pot sa citesc de aproape si trebuie sa indepartez telefonul cand il folosesc deoarece vad in ceata.
E normal sa dureze atata? N-am mai folosit picaturi de ochi pana acum si d-aia intreb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaAndreeoff a răspuns:

Buna, da este normal, nu te ingrijora. De ex eu port ochelari de la 3 ani jumatate, iar mie mi se un picaturi de 2-3 ani, atunci cand este nevoie sa imi schimb dioptria, si atunci cand asistenta imi pune picaturi vad 1 ora maxim in ceata, fiindca pupila mea este obisnuita de atatia ani cu picaturile. La tine este prima data canti se administreaza picaturi! Este normal ca, cateva ore sa vezi in ceata. Incearca sa iti odihnesti ochii, numai sta pe telefon, poate chiar ar fi bine sa dormi. Stai linistita, draga mea! Pupici, sper ca ti-am fost de folos!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e normal. O sa dureze cam 8-12 ore timp in care nu ai voie sa folisesti ecrane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,e normal. Ultima data eu n-am putut sa vad de aproape toata ziua si aveam si sensibilitate ridicata la lumina.

| NARCISOng a răspuns:

Este ceva normal, acele picaturi sunt si pentru relaxarea ochiului si de aceea vezi in ceata dar sa nu iti faci griji in maxim 48 de ore o sa vezi clar