| porcarumadalina a întrebat:

Azi dupa ce m-am epilat,am vazut ca am un cos in zona genitala,e mai sus de clitoris, l-am strins putin si a iesit putin puroi, si acum e umflat si tare la atingere si dureros.E ceva grav si ce sa fac sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie un furuncul sau un abces de glanda Bartholin.
Nu il mai stoarce, pune comprese cu rivanol rece (tinut la frigider) din doua in doua ore si seara si dimineata, dupa dus, unge-te cu baneocin crema. Daca pana marti dimineata nu trece aproape de tot, du-te la medicul de familie

| CuriousStuff a răspuns:

Sa nu-l mai strangi. Cosurile nu se strang... Indiferent unde ar fi ele. Daca se agraveaza, creste sau nu dispare o perioada lunga de timp trebuie sa mergi la un dermatolog.

| Ssspup a răspuns:

Sincer,si eu am pățit la fel. E o iritatie apărută din cauza epilarii. Poate ca ar trebui sa folosesti o crema hidratanta dupa ce te epilezi cu lama sau o crema pentru iritatii (gen Nidoflor). Iti recomand sa nu mai folosesti lama pentru a te epila, ci foloseste ceara. Desi poate doare Putin mai mult, rezultatele sunt bune constând in disparitia iritațiilor si a părului ce va creste mai greu. Sper ca te-am ajutat. Funda? big grin