| adrian_7273 a întrebat:

Azi la antrenament am cazut pe mana. Ma doare incheietura cand o misc stanga dreapta sau sus jos, degetele le pot misca. Este luxata, scrantita? Trece fara sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Cel mai sigur, fara sa astepti cu orele, mergi la spitalul cel mai apropiat locatiei, tale, la camera de garda unde spui ce ai si ca vrei sa mergi la ortopedie iti faci fisa si vei fi trimis acolo, unde vei fi consultat si ti se va da sa faci radiografie. Apoi, acel medic iti va spune si te va sfatui ce sa faci si iti va da tratamentul impus. Sa ai buletinul sau certificatul de nastere in lipsa lui. Sanatate multa, Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un medic sa -ti faca o radiografie sa nu ai surprize mai tarziu.

| dy a răspuns:

Degetele le poti misca, dar incheietura lovita? E invinetita? Umflata? Leag-o cu o fasa elastica, ia un antiinflamator (Voltaren, Ibuprofen, Diclofenac) si daca maine e umflata, doare tare sau e vanata, va trebui sa te duci la medic! Daca ai fi avut in casa...eu, cand am cazut pe mana, nu mi-a trecut pana n-am dat cu unguent HEAT LOTION de la FLP>! Sanatate!

auran
| auran a răspuns:

O radiografie ar fi mai indicata... poti pune niste frunze de varza usor zdrobite pe zona afectata si infasoara cu un pasament elastic. Sanatate.

| Psihoyounger a răspuns:

Orice remediu "popular" te poate ajuta. Dar o vizita la medic este mai mult decat utila.

Psihoyounger

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Mai bine du-te la doctor este cel mai sigur

| adrianhasde a răspuns:

Daca nu e umflata inseamna ca nu e rupta sau luxata, s-ar putea sa ai o tendinita adica dureri ale tendoanelor mainii si trebuie sa-ti pui pe mana seara diclofenac, ben-gay sau alte unguente si in 9-10 zile iti va trece. Iti recomand sa mergi la medic oricum pentru o radiografie. Asa vei sti ce ai si vei primi si tratamentul adecvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gheata de la congelator, o sticla cu apa rece, bandaj. Daca se umfla si se inroseste sau invineteste si doare insuportabil, trebuie sa mergeti la medic. La varsta ta nu cred ca s-a rupt, cel mult o luxatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O radiografie neaparat, la incheietura sunt un milion de oase si poti avea o fractura la unul dintre ele. Poate este unul dintre cele mai delicate locuri cand e vorba de cazaturi. Radiografia trebuie repetata peste 2 saptamani ca sa fie sigur medicul ca nu ai probleme, de obicei asta-i procedeul. Nu sta, mergi la urgente altfel vei putea ramane cu dureri toata viata sau si mai rau sa fii nevoit sa te operezi, chiar nu e de gluma, chiar daca poti misca mana si degetele. Nu e de stat acasa, se intampla foarte mult la adolescenti si la cei care fac efort sau cad si se sprijina in mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am cazut pe mana. dar la mine nu prea pot misca degetele. E umflat, am fost la doctor si m-a trimis la urgente. Daca te duci la doctor iti da doar o trimitere la ortopedie. Nu iti face nimic mai mult. Mai bine du-te la urgente.

Alte răspunsuri
| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Eeee naaa, imediat la doctor! De cate ori mi s-a intamplat mie asa ceva, am si cazut cu bicicleta de cateva ori si multe alte chestii, dar pur si simplu am dat cu ben-gay sau diclofenac si am bandajat-o in prima si a 2 a zi,atat! In rest, am dat numai cu unguentul precizat si nu am mai bandajat-o si a trecut de la sine! Orice ai face, ca si raceala, cateva zile pana la o saptamana, tot o sa te doara, cu orice unguent ai da! Asa ca, nu-i panica, numai atunci cand mana sau piciorul incepe sa ti se umfle rau, ti se invineteste, nu o poti misca si te doare de nu mai poti, atunci trebuie sa mergi la doctor, ca este luxata (rupta), si trebuie pusa in ghips! In rest, stai linistit. Sanatate!

| adrian_7273 explică:

Am fost si mi-am facut radiografie normal, dar am pus intrebarea pentru ca era seara si nu aveam chef sa ma interneze doar ca nu-i deschis la radiografie. App nu era rupt nimic... nici miscat, dar ma durea naspa raulaughing

| AlexaPunct a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel acum vreo 3 saptamana si am infasurat-o intr-o fasa elastica si ma ajuta :] Iti recomand sa faci la fel si sa te duci la doctor. Btw nu prea ai cum sa faci fractura la incheietura mainii din moment ce acolo sunt ligamente. Deci poti face doar o entorsa sau luxatie. Mana e umflata sau vanata? Mai bine te duci la doctorwinking

| sebyla a răspuns:

Da, stai linistit... daca era rupta ti se albastrea si ti se umfla. Fa-te cu diclofenac crema si o sa-ti treaca.

| malinutzzzzza a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la doctor sanatate

Alte răspunsuri
| Valerica_Ionut_1992 a răspuns:

Cu trebuie sa procedez la mana ce trebuie sa fac ma doare încheietura

Alte răspunsuri