| samuraijacklaba334 a întrebat:

Ba deci,am o problema,și nu știu cum sa o numesc
Când vreau sa ma bat cu cineva,deși știu ca pot sa îl bat pe tip încât sa se cace pe el,am un fel de senzație de anxietate, și îmi bate inima și tremur puțin
Cum ar trebui sa rezolv chestia asta?
Scuze dacă am ales greșit categoria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Frica poate fi inexplicabila, fara motiv, insa exista si frica reala, ca raspuns al organismului, al creierului, fata de o situatie careia nu ii poate face fata, si atunci apare frica care iti spune ca nu poti face fata si te indeamna sa fugi. Ar trebui sa vezi ce fel de frica e mai intii. Ca nu cumva, pus in fata faptului implinit, sa trebuiasca mai degraba sa fugi happy. Dupa cum spui, e vorba de doar cand vrei sa te bati cu cineva. Dar chiar stii bine ca poti sa il bati? Sau e doar o parere, tu supraestimindu-te (nu ai fi primul caz, nici ultimul, daca cei ce iau bataie ar intelege asta, nu s-ar mai bate, si multe conflicte nu ar mai exista)? Ai sanse 50% sa fie chiar asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce amuzant pui probmela... zici ca bataia e parte din rutina ta zilnica, gen ti e frica sa mergi cu tramvaiul...

| anonimg a răspuns:

Evită conflictele. Cu astfel de gânduri trebuie să te bați; căci Dumnezeu nu ne-a dat mâini și picioare pentru a ne lovi semenii.
Nu poți spune că ei te provoacă; pentru că cum alții se mută în alte scoli pentru a evita sa fie loviti, tot așa altii se pot muta ca să nu mai fie provocati să lovească.
Ieși din mijlocul prietenilor sau grupului care încurajează într-un fel sau altul violența.
Altfel vei vedea ca pe tot parcursul vieții vei fi lipsit de binecuvântarea divină, si pe ce vei pune mâna nu vei realiza.
Renunță la violenta si chiar la prietenii instigatori -pentru că acestia nu-ti sunt prieteni.

| Lioana a răspuns:

De ce trebuie sa te bati cu cineva? Constiinta te atentioneaza ca nu e bine ce vrei sa faci, de aceea simti acel sentiment.
Iti recomand sa nu recurgi la bataie decat daca o faci in aparare.

| DumitruS a răspuns:

Este din cauza adrenalinei. Dar suntem in 2018, nu vrei sa gasesti alta modalitate sa-ti rezolvi problemele?

Ia-o asa, lumea se razboieste de cand exista, ti se pare ca violenta a rezolvat vreodata ceva? Ia vezi, de cati ani se bat aia prin Israel de exemplu, s-a rezolvat ceva?

Deci mai bine invata sa te stapanesti si invata cum sa te auto-controlezi. E foarte usor sa strangi pumnul si sa-l infigi in fata cuiva dar nu vei putea sa faci asta toata viata.

Mult mai matur si mai barbateste este sa te stapanesti si sa inveti sa-ti rezolvi altfel problemele.

| PooPy4YooU a răspuns:

Chestia asta se rezolva de la sine. Eu, am rezolvat-o din cauza ca "m-am racit" cum s-ar zice din cauza persoanelor pe care le credeam prieteni. Inainte tremuram si imi batea inima tare si imi era mila de ei dupa ce ii bateam. Acum parca i-as scuipa.

| Marriann77 a răspuns:

Este vorba de frica care ne-a dat-o Dumnezeu la toti tocmai ca sa nu ne mai batem sau daca suntem in pericol de moarte s-o luam la fuga si nu sa stam sa fim omorati.