| KindKid17 a întrebat:

Bai, azi m-am dus la dentist, ca sa-mi plombeze o masea din spate. Dar cica trebuie sa fac un film, dupa sa scoata nervul. Cum va fi? Si dupa cum se va simti acolo? Mi-e cam frica ca n-am fost de ani de zile la dentist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu te îngrijora. O sa fie anestezie locală.
Radiografia este o imagine 3D a dinților, si nu te va durea, după cum nu te doare nimic atunci când îți faci un selfie.

| OldSoul a răspuns:

Nu-ti bate capul.
Nu e mare lucru.
Te va durea doar cand iti va scoate nervul, sau mai bine zis nervii ca pot sa fie si doi si trei laughing
Incearca sa te tii bine de scaunwinking

De simtit, se va simti diferit fata de celelalte masele la atingere, dar nu te va incomoda.

| KindKid17 explică (pentru OldSoul):

Nu ma anesteziaza local? O sa mor de frica, eh. pana pe 4 august mai e.

| OldSoul a răspuns (pentru KindKid17):

Teoretic te anestiaza local, practic, eu nici nu stiu daca m-a anesteziat cand am avut problema de genul, bine mi-a dat cu ceva spray, probabil ala era anestezicul.
Bah, aia e, e o durere, dar scapi de alta durere laughing
Mai rau de mine ca m-a luat de revelion si cum erau toate cabinetele stomatologice inchise, ehe, am avut si eu ce astepta cu durere cu tot ca medicamentele nu-si prea faceau efectul.

| FoundYouLover a răspuns:

Buna! Nu-ti bate prea tare treaba cu asta.Ideea este ca acum te doare maseaua pentru ca este cariata si ai nerv la ea. Odata ce n-o sa mai ai nerv, n-o sa te mai doara maseaua, chiar si daca se va mai caria intre timp.Deci suporta si tu o saptamana sau doua ce-ti face dentistul pana iti omoara nervul si apoi ai scapat.Dar si pana ti-l omoara te anesteziaza inainte, deci n-o sa simti cand lucreaza.Chiar dupa ce o sa vii de la dentist probabil va fi aiurea ca o sa ai gura amortita.Si cand vei fi la dentist tot aia te va deranja, ca o sa ai gura asa amortita ca n-o sa ti-o poti misca cum trebuie (eu nu puteam nici sa scuip calumea cand imi zicea dentista sa scuip). Apoi ai scapat de durere, dupa ce-ti termina treaba, doar ca fiind maseaua fara nerv s-ar putea caria mai repede, va fi mai sensibila, dar tu n-o sa mai simti vreo durere la ea.

| D3I3 a răspuns:

Pentru mine a folosit un medicament ce mi-a omorât nervul treptat timp de o săptămână. Au fost momente când m-a durut, dar nu chiar așa de tare ( personal m-a durut mai tare când mi-a băgat medicamentul laughing ).
Filmul ăla ( sau o radiografie, din câte înțeleg ) nu doare deloc. Mi-au făcut de mai multe ori și e ca o radiografie normală.