| InYourMind a întrebat:

Bai frate deci eu nu pot sa înțeleg cum puteți sa cumpărați doar alimentele ieftine pline de euri și chimicale în loc sa dați un ban mai mult dar sa știți ca mâncați ceva bio de calitate. Cum frate sa fii atât de zgârcit cu sănătatea, cum poți ca în loc sa mănânci ceva de calitate sa bagi în tine chimicale si după sa te plângi ca ești bolnav și dai banii pe pastile, cum?!?!
Pai am văzut lume cumpărând mezeluri la 10 lei kg, brânză la nici 2 lei suta de grame, pateu la 2 lei borcan mare, ketchup la 3 lei jumătate de kilogram, cum sa mănânci asemenea lucruri?
Am fost la o prietena acasă mai demult și a zis sa ne servească cu iaurt și cereale și când am gustat efectiv îmi venea sa vomit, deci iaurt la găleata din ala la 3 lei, cereale la 2 lei punga mare și avea în bucătărie și ciocolata la 3 lei sau o punga de paste din care a pus la fiert marca penny, deci efectiv am băgat o scuza sa plec ca nu mai puteam suporta sa vad toate scârboșeniile ieftine, nici nu mai vorbesc cu ea de atunci de când știu ce porcarii mănâncă!
Chiar nu pot sa înțeleg cum puteți cumpăra mâncare ieftina în loc sa luați mai puțin dar bun, mai multe fructe și legume, carne proaspăt tăiată în loc de mâncare gata preparata din magazin care e cea mai scârboasa chestie!
Sa nu mai vorbesc de sucuri, pai vad în magazin suc la un leu sticla de 2l, pai cine bea porcăria aia nu mai bine dai 10-15 lei pe o sticla de suc natural?!
Nu va înțeleg mentalitatea oameni buni, îmi pare rău pentru voi, pentru sănătatea voastră nu știu unde o sa ajungem ca popor, vreau să-mi explice și mie cineva ce se petrece în creierul oamenilor ăștia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
37 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ați citit "Avarul" de Molière?
Vă invit să îl citiți, dar mai ales modul în care a murit.
Produsele ieftine de care spuneți că există în magazine sunt din cauza complicității autorităților de peste 20 de ani de când există aceste hipermarkett-uri în România și au început să vândă produse sub marcă proprie.
Există mai multe produse de marcă de calitate, dar există și această categorie la care există doar numele, dar în realitate sunt folosiți doar înlocuitori.
Iar, referitor la persoanele care cumpără astfel de produse, se poate spune că sunt fie din categoria celor avare, fie din categoria persoanelor care nu conștientizează pericolul la care se expun prin consumarea unor astfel de produse de calitate îndoielnică.
Dar, vinovatul principal, repet, sunt autoritățile române care permit comercializarea produselor neconforme.

| oSalamadra a răspuns:

Suferi de ortorexie.

| Drimmero a răspuns:

Nu exista alimente bio decat ce cresti tu in curte si nici alea nu sunt 100% sanatoase, trist dar adevarat. Tot ce vezi pe piata nu au cum sa fie bio oricata vrajeala ar baga ei in etichete.

| anonimg a răspuns:

Oamenii nu sunt motivati suficient ca sa aiba grija de ei.
Sunt oameni care merg din institutie in institutie, din scoala in scoala, ca sa le vorbeasca copiilor cat este de importanta sanatatea; sunt oameni care merg din casa in casa sa invete pe oameni educatia. Dar toate aceste eforturi nu sunt suficiente.
Se pare ca toate "drumurile" duc catre autoritatile din Romania. Chiar daca si omul este vinovat pentru raul care si-l produce, pana la urma si statul roman este vinovat pentru fiecare boala a cetatenilor acestui stat: atat pentru ingaduinta aparitiei oricaror produse pe raft, cat si pentru veniturile mici.

| Nemessys a răspuns:

Nu te-ai gandit ca poate oamenii respectivi nu au educatia necesara sau nu au habar ce cumpara si cum le poate afecta sanatatea?

| InYourMind explică (pentru Nemessys):

Da bai frate da te informezi ca doar exista net decât sa fii un ignorant

| Nemessys a răspuns (pentru InYourMind):

Singurele lucruri pe care le citesc majoritatea sunt horoscopul si mesajele/comentariile de pe insta. la ce te astepti?

| Lukasssz a răspuns:

De ce te-ar interesa pe tine de altii?

| InYourMind explică (pentru Lukasssz):

Pentru ca ma îngrozesc cei care iau tot ce e mai ieftin din magazin chiar și alea de expira vreau sa înțeleg și eu ce se întâmplă în mintea lor.

| Lukasssz a răspuns (pentru InYourMind):

Probabil sunt din aia care vor sa faca economii pana or murii.

| Legion7X a răspuns:

Ești tu rasfățată.

| InYourMind explică (pentru Legion7X):

Lol chiar deloc

| Legion7X a răspuns (pentru InYourMind):

Ma rog astfel nu ai critica

| InYourMind explică (pentru Legion7X):

Cam îți place sa modifici răspunsuri

| Sophieka a răspuns:

Daca ai umbla prin piete si magazinuri naturiste...N-ai mai avea timp sa observi atata prostie, ca ti-ai vedea de cumparaturile tale. Tu ce iti iei din supermarket-uri / gherete?

Ma bucur ca constientizezi, e multa prostie...Eu m-am saturat sa mai judec ca degeaba... Am de gand sa aduc un plus in lume si sa atrag oameni constiinciosi alaturi de mine si eu sa fiu in grupuri de persoane mai evoluate fata de majoritate.

| InYourMind explică (pentru Sophieka):

Da,dar tot sunt lucruri pe care le iei din supermarket chiar și în magazinele mici și când trec printre rafturi pur și simplu mi se dace scârbă când vad pe cineva cum ia ce e mai ieftin.

| Sophieka a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am aceasta problema.

| BuLaNNNeL a răspuns:

La ora actuala, eticheta bio e doar marketing. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu mai posta ca innebunesc. Bata-te dumnezeu acele e-uri si conservanti sunt in toate alimentele din supermarket si in sucurile tale de 20 de lei pentru ca daca nu le baga ti se strica sucu si expira, de-aia painea facuta la brutarie tine o zi si aia din supermarket tine o saptamana

| InYourMind explică (pentru anonim_4396):

Invidie de săraci cum sa aibă euri un suc natural care conține doar fruct laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourMind):

Pai citeste si ai sa veziwinking are acid ascorbic care este vitamina c artificiala dar este un E-u, are agenti de control aciditate, siropuri

| InYourMind explică (pentru anonim_4396):

Lol acid ascorbic sau vit C e denumirea aceluiași lucru natural sau sintetic laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourMind):

Taci ca nu stii ce inseamna natural si artificial, vitamina c naturala este o celula intreaga nu doar un acid

| InYourMind explică (pentru anonim_4396):

Bine,atunci mergi și rectifica manualele de chimie din liceu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare mănâncă cum își permite. Dar tu cum poți sa ai atât de puțin bun simt?

| troleibuz a răspuns:

Nu exista mancare bio. Este doar marketing.

| tudorvolcano a răspuns:

La unele lucruri ai dreptate, cum ar fi ketchup-uri, mezeluri, pateuri, ciocolăți (nu spun ciocolate, e o normă aplicată de mine în calitate de lingvist, în ciuda recomandărilor DEX-ului) etc. În alte părți, cred că s-ar putea să fii prost informată, și puțin și snobistă.

Iaurtul, pastele, cerealele etc. la prețuri ieftine nu sunt neapărat nesănătoase. Pentru că sunt produse industriale, e ceva de așteptat să aibă un gust fad, pentru că interesul nu e să fie bune la gust, ci ieftine.
Ar trebui să știi că mare parte din români nu-și permit să cumpere produse scumpe, și în acest context, nu are sens. Îi vei spune unui muncitor pe șantier să mănânce mai puțin și mai de calitate, când el are nevoie de calorii, ca să poată ridica saci, cărămizi, și să poată sparge pereți? Chiar dacă aceste alimente nu au multe vitamine și alți micronutrienți, nu acesta este scopul lor. Scopul lor e să dea organismului calorii, micro-nutrienții se iau din fructe și legume, preferabil fără pesticide, de la țăran.

Uită-te și pe ce scrie pe ambalaj când vine vorba de produse ambalate!
De obicei sticla de suc de 1 leu la 2L e mai sănătoasă decât cea de „suc natural", pentru că sunt sucuri fără zahăr, care au doar compuși chimici care ajută la digestie și nu E-uri, când „sucurile naturale" au foarte mult zahăr și conservanți, că altfel se strică repede. Dar, repet, trebuie să te uiți pe ambalaj, și să cunoști fiecare produs chimic, așa că mai bine te ferești de orice formă de suc din supermarket.
Singurul suc care îl recomand e sucul de spanac, făcut acasă.
Totuși, cea mai bună e apa, și de asemenea cea mai ieftină.

Când vine vorba de produse proaspete, fără ambalaj, aici e mai complicat.
Ce se vinde în supermarketuri e de calitate proastă. Chiar dacă iei mai scump, riști să cumperi aceeași mizerie. De preferat să cumperi de la țărani, cei care îi știi sigur că nu folosesc pesticide.
- Am cumpărat o dată urdă din supermarket, nu se compară niciodată cu cea de la țăran.
- Miere cumpăr doar de la un apicultor care este o cunoștință veche, și îl știu că face miere de calitate
- Carne și ouă, am găini la țară. Nu cumpăra carne din supermarket. Ouăle le poți cumpăra și din supermarket dacă scrie că sunt bio și de la găini hrănite doar cu iarbă, dar trebuie să le verifici când le fierbi tari, cât de închis la culoare e albușul: dacă e galben deschis, sunt țeapă, și de proastă calitate, dacă e galben puternic închis, sunt bune.
- Fructe și legume și ciuperci, doar de la țăran, sau mai bine din propria grădină, sau chiar din pădure. În pădure cresc ciuperci nenumărate, urzici, păpădie, pur, trifoi, mușețel etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Ka0ru a răspuns:

Iesi afara si atinge iarba.

| jj7700 a răspuns:

Fetita, vezi ca ce ai scris aici contravine regulilor site-ului. Nu ai formulat nicio intrebare si daca vrei sa iti expui opinii, nu acesta este locul.

| InYourMind explică (pentru jj7700):

Și tu faci parte din politia TPU? rolling on the floor) învață să citești mai bine poate înțelegi după laughing

| jj7700 a răspuns (pentru InYourMind):

Nu. Eu zic ca ar merge un control psihologic pentru sindrom obsesiv compulsiv axat pe chestiuni de dieta si aspect fizic. Oamenii mananca ieftin si prost peste tot. Ar trebui sa ii educam, nu sa ne dam superiori si sa radem de ei direct sau indirect cum o faci tu. Nu inteleg ce incerci sa obtii prin mesajele acestea pasiv agresive care nu contribuie cu nimic pentru nimeni.