| VasileRapidistu13 a întrebat:

Baieti, melatonina ajuta la somn? Are simptome adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Nu are, dacă nu faci supradoză.

| Wr3nch a răspuns:

Da, ajuta. Am folosit si melatonina simpla, luata cu 10 lei (la vremea aia) din aucha, si in combinatie cu alte plante, mai scumpa dar mai puternica.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Wr3nch):

Pai si melatonina simpla ajuta sau e palcebo?

| Wr3nch a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Ajuta. Pentru mine a mers. Dar trebuie sa faci mai multe, gen nu mananci dulce seara, nu te uiti la telefon in pat, etc.

| gabicoo a răspuns:

Vasilică sub efectul melatoninei
https://m.youtube.com/watch?v=8nWRbl_Mh_I

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are că sunt naturale, doar pastilele chimice au efecte secundare.
Depinde de severitatea insomniei, pe mine m-au ajutat 2 săptămâni după nu mai mă lua somnul,erau perioade când și cu xanax nu puteam adormi atâtbde serioasa era treaba cu insomnia. Daca te vei duce vreodată la psihiatru cere să ți se de-a mirzaten sau Trittico,te vor ajuta foarte mult. In farmacii nu găsești pastile eficiente pentru insomnie, depresie, anxietate, etc ci la Psihiatru, alea naturale sunt frecție de picior.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ajută. Melatonina e un hormon natural pe care creierul îl secretă și îl eliberează când ești obosit. Până în 5 mg e suficient. Nu are simptome adverse. Dacă treci de 5 mg, a doua zi te vei simți moleșit. Iau melatonină de 10 ani, fără probleme. Am luat și 10 mg, dar a doua zi abia trăgeam de mine. Ia la început 2-3 mg.

Răspuns utilizator avertizat
| Bahrntan a răspuns:

Nu,nu are simptome adverse!
Eu am luat cand nu puteam dormi din cauza stresului, si maxim in 10-15 minute simteam cum ma lua somnul!
Recomanda sa il folosesti!
Atentie, si copilul meu l-a folosit!