| Superior a întrebat:

Beau zilnic sprite,cola,fanta. Mananc foarte des cartofi prajiti,mananc foarte multa carne (in combinatie cu cartofii,si sosul de usturoi) care o mananc gratar si o fac foarte iute. Si totusi,nu ma ingras deloc, cat impact negativ poate avea aceasta dieta asupra mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Te invidiez crying
Ai arderile bune posibil.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand se va porni ingrasarea si distrugerea ficatului si ale altor organe vei regreta aceste momente.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu tii asfel de dieta pentru a te ingrasa?
Unii au metabolismul mai lent, arderile se fac alfel.
Un raspuns la aceasta intrebare il poti afla cerand un set de analize de la medicul de familie,
Grasimile consumate in exces au prostul obicei de ingrosa vasele de sange, care se stie este vital
Ficatului nu-i plac prajelile, bauturile carbo
Nimeni nu spune sa renunti la toat astea. Spre exemplu as cum se consuma sampanie doar la ocazii speciale, de 2-3 ori pe an, asa poti consuma si bauturile carbo.
Totul tine de cumpatare.

| Superior explică (pentru Fatamuntilor):

Nu ca sa ma ingras, ci ca-mi place gustul la respectivele sucruri/mancaruri.

| Superior explică (pentru Fatamuntilor):

Am vazut, totusi cred ca am creat dependenta de acidulate, so, nu ma mai impresioneaza straight face

| Mayhem666 a răspuns:

Te invidiez angry
Eu mananc cartofi prajiti si beau cola doar 2 zile pe saptamana, uneori chiar doar o zi, sau alteori chiar stau mai mult timp fara ele, iar atunci cand le consum, simt ca ma ingras 10 kg.
Vreau si eu sa am metabolismul tau. Vreau sa ajung la 55-57 kg, dar nu reusesc, tot la 60-62 kg raman.
Oricum, revenind la intrebarea ta, nu e bine sa mananci asa nesanatos, poate acum nu se observa rezultatele acestei diete, dar in timp se vor vedea. Acum, nu zic sa nu le mai consumi chiar deloc, dar las-o mai moale cu ele. Ingrasatul nu ar fi o problema, dar sa nu apara alte boli pe parcurs.

| 17Ioana a răspuns:

Incearca sa mananci sanatos, mancare gatita ( nu prajita ), dulciurile cat mai rar ( nu deloc ), 3 mese pe zi si cu 2 gustari intre ele. Acum organismul poate tine frau alimentatiei, dar cand nu mai poate, pici rau de tot, te alegi cu boli grave.
In Romania, cele mai multe decese se fac din cauza bolilor de inima plus foarte multi romani bolnavi de diabet.

| xCeline a răspuns:

Faptul ca nu te ingrasi nu inseamna ca "dieta "asta nu are impact negativ asupra ta. De exemplu ficatul tau are foarte mult de suferit, inima la fel (nu stiu daca stiai dar prajelile, carnea rosie in exces in timp cresc riscul de infarct).
Daca nu te ingrasi nu inseamna ca toate chestiile astea de le mananci nu te afecteaza...

| popescucarmen43 a răspuns:

Depinde de genetica parintilor tai, si la mine mama e grasa si tata e slab si eu oricat as manca nu ma ingras