| Afsdghvcs a întrebat:

Berea fara alcool este cumva periculoasa? Ma refer la cea Radler, adica are ceva efecte negative ca berea noarmala, mai ales ca am 15 ani? Cand ma uit la ingrediente nu pare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, are gramezi de efecte negative, fiind produsa cu arome sintetice (chimice).
De ce ai vrea totusi sa bei bere fara alcool la 15 ani, cand poti bea un pahar de suc natural, care-i mult mai sanatos?
Esti totusi copil, ai doar 15 ani, de ce sa imiti adultii, band chestii nesanatoase?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Radler de-aia cu arome sintetice, zahar si alte nenorociri? Ia mai si bea limonade ca lumea, apa, ceaiuri, merge si-un sprite la o adica. P.S. Daca discutam de Radler cu alcoo... stii ca nu ai voie cf. legii pana la 18 ani sa consumi asa ceva, nu?

| aimullah123 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum sa mearga sprite cand e acelasi lucru (zahar cu arome sintetice si alte nenorociri asa cum zici tu)? E plin de zahar si stim cu totii ce efecte are zaharul in corp. Pe langa neurotoxicitate favorizeaza inflamatia si predispune la diabeti si afectiuni cardiovasculare. Pe langa zahar mai contine Acesulfam K si Aspartam care sunt mult mai nocive decat zaharul. Pe langa acestea mai contine si benzonat de sodiu care este cancerigen si scade potasiul din corp. Mai are acei corectori de aciditate care cauzeaza arsuri la stomac datorita neutralizarii acizilor din stomac.
In Nigeria, spre exemplu Fanta si Sprite au fost declarate "otravitoare". De ce unii vad aceste lucruri iar noi nu?

| Donsavas a răspuns:

Este mai buna decat cea cu alcool, cu siguranță!

| Ineys a răspuns:

Ori bem bere ori bem bere? laughing Ce e Radler aia? O prostie. Mai asteapta 3 ani si dupa poti sa bei bere adevarata. Lasa prostiile pana atunci.

| aimullah123 a răspuns (pentru Ineys):

Radler, ce e aia ma? Ce inseamna aia? Ce inseamna ma ca barbat sa bei bere fara alcool? Asta ar fi zis Dana Budeanu daca ar fi fost aici.

| Feitan a răspuns:

Ai aici lista completa cu continutul "berii" :
http://www.alegesanatos.ro/alimente/bere-69/ciuc_radler-799.html

Siteul este foarte util daca te intereseaza si alte produse.

| TheWznd a răspuns:

Da' ce efecte negative iesite din comun are berea?
Berea Radler e ca un suc. Efectele negative pe care le au sucurile se aplica si la berile fara alcool.

| AndreiCiobanu59 a răspuns:

E mai rea da nu e problema aia e de fete...bea din asta normala eu beau bergenbier de la vreo 12 ani si sunt bine sanatos

| Rares111111 a răspuns:

Daca bei rar, de doua ori pe saptamana maxim, nu are nimic, e un suc acidulat dar scrie Ciuc pe cutie.