| Mihai321312 a întrebat:

Buana ziua.

Am si eu o intrebare. Daca un roman in Germania vrea sa se interneze in spita cum procedeaza daca nu stie limba. Ma refer exista agenti sau poti cere un doctoar roman, cum te intelegi cu doctorii asistentele daca nu stii limba si nu cunosti pe nimeni. Astept raspuns. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aparent nici romana prea bine, ca altfel ai fi scris DOAR romana.
Vor incerca in engelza sau iti vor cauta un translator. Intr un spital mare probabil vor gasi macar un asistent care stie romana.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, este treaba ta cum te descurci. Prin semne sau daca ai noroc sa se gaseasca vreun medic sau asistent roman. Probabil in privat, pentru un tarif preferential, poti cere medic roman, dar va costa enorm.

Bula
| Bula a răspuns:

In oricare tara din UE este valabil numarul de urgenta 112, unde spui ce limba materna sau cunoscuta ai si esti conectat la un cunoscator.
Presupun ca, asemanator pot gasi un translator si pentru un bolnav, sau cauti tu un conational care sa-ti traduca.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca nici engleza nu stii, mergi cu cineva care sa stie germana ori engleza pentru a va intelege cu cadrele medicale. Sau varianta de a plati un translator.

| RAY a răspuns:

Nici engleza nu stii?

| Mihai321312 explică (pentru RAY):

Nu stiu nici engleza. Decat romana

| RAY a răspuns (pentru Mihai321312):

Vezi si tu pe goole traducere si la explici asa cum poti

| suntserios a răspuns (pentru Mihai321312):

Aparent nici romana prea bine, ca altfel ai fi scris DOAR romana.
Vor incerca in engelza sau iti vor cauta un translator. Intr un spital mare probabil vor gasi macar un asistent care stie romana.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca are asigurarea medicala privata, poate merge la un spital privat si poate cere tarducator.

| Omis a răspuns:

Iti iei un translator.