| Mada86 a întrebat:

Buma ziua! Ma trezesc dimineața de cateva luni, cu dureri de spate, asta dupa maxim 5-6 ore de somn ( sunt șofer de tir). Ma tin cam o ora, restul zile nu mai am probleme! Durerile au inceput dupa ce am schimbat camionul (marca). Ce ar putea cauza asta? Remedii? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa dormi in alt pat sau pe saltea.
Daca durerile nu trec, atunci ai nevoie de investigatii la coloana.

| InVisible99 a răspuns:

Remedii...clar un medic specialist mai ales ca e meseria ta si o practici foarte des, al doilea ar fi yoga si in al treilea rand sunt exercitii care te pot ajuta dar din nou apeland la un specialist pentru a nu exista riscul sa agravezi situatia.

| Mada86 explică (pentru InVisible99):

Faza e ca am fost si in concediu timp de aproape 2 luni, ca am avut un accident la picior si nici atunci nu mi.a trecut, cat am stat acasa! Ma doar doar dimineata cand ma trezesc(cam o ora) restul zilei nu am treaba! Oricum, multumesc pentru raspunsuri!

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Daca esti sofer de tir inseamna ca stai cu spatele indoit la 90 de grade fata de picioare pentru ore intregi?
ma mir ca nu ai si paralizat pana acum daca de cateva luni te tot doare asa! incearca sa dormi pe un pat cat mai drept si cu o perna cat mai mica sub cap. ar fi indicat sa mai iei o pauza. iti dai seama ca stand pentru atata timp cu coloana in pozitia aia, iti faci rau si de aceea te si doare : din cauza pozitiei.
Stiu ca ai nevoie de bani, toti avem, dar cand e vorba de spate, nu e de gluma! o mana, un picior, se mai recupereaza, dar cu coloana nu ai voie sa risti prea mult.
ia o pauza cumva, pentru ca ai nevoie.