| belcatalinn68 a întrebat:

Bun găsit.
Știe cineva un tratament naturist pentru astm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Calmeaza tusea si administreaza-ti infuzii antiinflamatoare si antiseptice precum cele din muguri de brad, muguri de pin, plop negru sau mesteacan, flori de coada-soricelului, musetel, roinita, lumanarica, busuioc, salcam, sulfina, podbal, patlagina, soc, galbenele, lavanda sau trei-frati-patati. Serveste cate 2-3 cani pe zi.
Incearca si decocturi din plante din radacina de valeriana sau fenicul. Fierbe 3 linguri de planta in apa si administreaza cate 2-3 linguri din acel decoct pe zi.
Poti calma tusea si elibera caile nazale cu ajutorul unor inhalatii fierbinti din plante. Prepara-le cu musetel, tei, coada-soricelului, seminte de marar sau uleiuri esentiale precum cel de salvie, brad, pin sau molid.
Incearca si compresele calde aplicate local pe zona dureroasa. Prepara-le cu parti egale de otet si apa fierbinte si aplica-le seara inainte de culcare.

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Argint Coloidal Ionic Pure Life cu Aur, Zinc, Magneziu Fortis 20ppm 480ml Agnes Itara

EU AM AVUT ASM AM FĂCUT SI AEROSOLI CU am uitat cu ce un medicament banal la care acum imi scapa numele
dar degeaba ani de zile si pana la urma am rezolvat problema

DACĂ CHIAR AI ASM TRECE CU
Argint Coloidal Ionic Pure Life cu Aur, Zinc, Magneziu Fortis 20ppm 480ml Agnes Itara

si cu sirip de mucguri de brad dar făcut de tine cu mâna ta sau cumpărat de la cineva de incredere nu făcut la fabrică că alea sunt niste chiciuri

Plus ceai din frunze de ROSTOPASCĂ 8 frunze NU MAI MULT! la un litru de apă
le pui la fiert cu capac si bei câte o cană dimineață una la prânz și una seara
vezi ca este bronhodilatator are efect asemănător cu boronhexinul

Mai iti recpmand complementar si dulceață de nuci verzi făcută de oameni in casa lor nu cumpărată că alea cumpărate nu mai au gustul ala de iod zici că sunt făcute in laborator nucile alea verzi.

Ce să îti mai zic un lucru foarte important si pe care il țin medicii secret
Există posibilitatea să nu ai asm! ci ei să vrea sa îți spună că ai asm pentru ca să te aibă de client pe termen lung si sa cheltuieasca pastile medicamente pe tine sa castige tot ei ca si medici bani si doar nu te-ar repara simplu când poate să nu te repare zeci de ani!

Există posibilitatea ca tu să fi aspirat in decursul anilor frimituri de pâine frimituri de mâncare când ai vorbit cu mâncarea ingura... si toate frimiturile astea pentru ca nu te-a învățat nimeni ca după masă să tușesti tare de câteva ori
să se fi tot strâns atât în plămâni cât și pe trahee
așa că acolo există nișt ecili adică ca niște fire de păr dar sunt din arne crescute
ASTA ESTE UN SECRET EXTRAORDINAR DE MARE AL MEDICILOR CARE SE OCUPĂ CU PLĂMÂNII RESPIRATIA... fatpul că există niste forme pe trahee în care se pot prinde scame chestii praf treburi mici mizerii care iti pot da tot timpul senzația aceea că îți vine să tușești
Există posibilitatea să îți vină să tușești nu pentru că ai avea ceva în realitate
da corect la radiografie apare ca si cand ai fi răcit tot timpul
dar asta este o reactie normală la mizeria care sa strâns pe acolo
si pe cae nici un doctor nu are nici un interes să te învețe să scapi de ea chiar daca ar ști despre ce este vorba dar mulți nici nu știu despre ce este vorba.

După ani de zile in care m-a mâncat în nas in gât pe trahee si imi tot venea să tușesc asa tot timpul șî mă săturasem de câte antibiotice băgasem în mine
aveam ani in care băgam antibiotice chiar si injectabile cam jumatate de an
ma saturasem de medicamente SI DE AEROSOLI CU HIDROCORTIZON!
CĂ mi-am adus aminte
Atibioticele imi făceau putin bine pentru ca ele contin in ele si o substata anti infalamatoare si din acest motiv corpul meu nu mai avea eactii adverse la bolul alimentar care se formase acolo ca un chist pe trahee
si daca cumva l-ar fi văzut medicii ce crezi că ar fi zis!?
Vai ai cancer trebuie să te operăm să punem studenții să facă practică pe tine că doar de ei unde să învețe măcelărie!?

zicema de bolul respectiv alimentar cum am scăpat de el
SI TE ROG DACĂ SE ÎNTÂMPLĂ SĂ AI ȘI TU LA FEL SĂ COPIEZI ACESTĂ INFORMAȚIE DE AICI ȘÎ SĂ O DAI SI TU IN VIATA TA ALTORA MAI DEPARTE pentru ca mulit vor fi salvati
poate că eu nu o să mai am timp sa mai stau pe net.

Am încrucișat mâinile șî mi-am dat drumu să pic ca o scândură din picioare direct pe o pernă mai tare pusă în pat
dar drept asa ca și când ar cădea o piesă de domino
și m-a lovit perna tare in mâinile care le aveam puse pe umeri
si ele au apăsat brusc pe piept
si eu avusesem aer mult mult de tot tras la maxim în mine
iar in momentul în care urma să mă bușesc
am început să tușesc puternic sincronizat cu lovitura
exact atunci când expectoram cel mai tare exact in acel moment am luat lovitura
așa a sărit din mine din plămâni sau de pe trahee ceva un cocoloș de frimituri care mirosea a mort
oribil ca un șobolan mort
frimituri de mămăligă pâine carne se strânseseră într-o bilă de mărimea a unui sfert de cutii de chibrit sau de mărimea a 4 zaruri normale puse la un loc sau de mărimea a 4 boabe de fasole

Si din ziua respectivă am scăpat de asm după 20 ani in care am dat o grămadă de bani pe medici

| Denisa0954 a răspuns (pentru zilog):

Nu mai induce lumea in eroare cu poveștile tale! Mai mult de 3 sferturi din ce ai scris sunt numai aberatii. Ai idee ce inseamna astmul macar? Stii care definiția lui? Stii ce il declanșează si cum se manifesta? Nu cred. Da, poate tu nu ai avut astm, dar asta nu inseamna ca cei care suferă de astm ar trebui să se trateze asa cum spui tu. Da i tu unuia care are crize de astm sirop de muguri de brad sau dulceata de nuci sau ce ai mai scris tu acolo sa vezi cum iti moare in mâini.
Am evoluat, nu mai suntem acum 200 de ani sa ne tratam babeste, de aia au apărut medicamente si medicina inovativa, de aia au muncit unii oameni zeci de ani la un medicament, ca sa ne facem mai bine, nu ca sa vii tu sa spui sa bem ceai de nu stiu ce planta.
Si ca sa stii, astmul il tii sub control, cu tratament dat de un medic specialist pe baza a mai multe investigatii si teste, dar nu trece niciodată definitiv.

| zilog a răspuns (pentru Denisa0954):

Nu este adevarat mie nu mi-a facut nimeni teste
in orasele de provincie nu se fac teste
de exemplu mi-am rupt un disc intervertebral si doctorita de familie nici nu a vrut sa imi dea trimitere la RMN pentru ca nu eram asigurat
sau eram asigurat prin cineva care ma luase le asigurarea lui
dar eu eram asigurat si se platise deja pentru mine
dar doctorita de familie a spus să mearga persoana respectivă la notar și cu mine să declar dă nu am alte surse de venituri
tâmpenii dacă se plătise deja asigurare pe numele meu
asta este stistemul real de sanatate românesc
asta se intampla in orasele micute

ia intreaba-l câte teste i-a facut

DE LA POLEN, DE LA PLOPI CÂND FAC FULGII PUFUL ĂLA CARE UMPLE TOT ORAȘUL, de la fumul de mașini, de la acarieni si multi alti factori care ar putea declanșa o alergie

Hai să îți zic una de acu 100 de ani
LAPTE DE MĂGĂRIȚĂ pentru tuse si iti trece in 3 zile si mama ei de tuse