| Oliwer123 a întrebat:

Bun. Sa incep începutul, astăzi mi s-a dat ghips-ul jos din mana stanga (am avut fracturala falanga 1 degetul mic "degetul mic" pentru nestiutori). Bun, este normal sa nu pot frânge pumnul deoarece mai ma doare si o am amorțit? Daca da, in cat timp imi voi reveni? Doctorul mi-a spus sa nu fac nici un fel de efort fizic cu el cel putin 2 luni de zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar si STRANGEREA pumnului este un efort!
Prima data doar sa-ti inchizi pumnul, FARA strangere. Dupa cateva saptamani poti incepe sa faci efort maimare de strangere.
Nu uita: un os rupt nu mai are puterea de inainte, se poate rupe iarasi si mai usor ca inainte!

| Oliwer123 explică (pentru Bula):

Ideea e ca nici asta nu prea pot sa o fac, adica pot inchide pumnul doar jumatate unde am eu degetul fracturat.

| Bula a răspuns (pentru Oliwer123):

Trebuie sa faci exercitii multe, cu incetinatorul, fara sa fortezi.
Nu numai osul, dar si muschii si tendoanele trebuie invatate din nou sa faca miscarile si va dura mult timp pana ce vei recapata dexteritatea de altadata.

| Oliwer123 explică (pentru Bula):

Cam ce exercitii voi trebui sa fac?

| Bula a răspuns (pentru Oliwer123):

Orice miscare, chiar si din cele mai "sucite": de la opunerea degetelor pana la scarpinatul, strangere in pumn, prinderea unui ac de pe masa etc.
Cat mai multe si mai diverse.

| TheRealFantasy a răspuns:

E normal ca in ziua in care iti dai jos ghipsul sa fie mana amortita, a stat in ghipsul ala atata timp, dupa o zi, maxim doua revine total la normal, am patit si eu asta.
In legatura cu efortul da, ar fi indicat sa nu soliciti foarte mult zona fracturata, asta nu inseamna totusi ca nu poti sa folosesti degetul doua luni de zile, doar sa ai grija sa nu il fracturezi din nou laughing
A, da si o perioada de timp va reactiona mai nasol la frig, adica o sa te doara daca pui degetul pe gheata/zapada, si asta poate continua luni bune, dar dispare in timp.

| Oliwer123 explică (pentru TheRealFantasy):

Dar pana la urma voi putea strange pumnul dupa cateva zile, nu?

(din cauza asta imi este mi-e frica ca nu voi mai putea strange pumnul laughing )

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Oliwer123):

Absolut, va reveni la normal, la fel ca inainte.

| Oliwer123 explică (pentru TheRealFantasy):

Sper si eu laughing

| Oliwer123 explică:

"Sa strang pumnul" autocorectorul.