| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
1.Este posibilă o dereglare hormonala la 14 ani?
2.Dereglarile hormonale se observa in analiza de sange, urina etc.
3.Am simptome: -balonare
-constipatie
-greata(uneori de dimineata, alteori in timpul zilei, am avut o perioadă în care nu am avut greturi dar acum au revenit)
- nu am pofta de mâncare
-acnee
-dureri de cap
-sensibilitate
- menstruatie ciudata
-stres
Pot fi de la o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

1. Da, poti avea o dereglare hormonală la vârsta de 14 ani! Mai ales la fete, după debutul menstruației, este un fenomen des întâlnit favorizat în seocial de stres / oboseală / alimentatie neadecvată / stil de viață nesănătos.
2. Cred că cel mai bine ar fi să consulti dupa aceasta perioada un medic endocrinolog, el iti va pune diagnosticul precis!
3. Prin menstrautie ciudată se intelege neregulata? Daca te referi la menstruaie neregulata atunci este perfect normala in primii 2-3 ani de la menarha(prima menstruatie). În schimb, dacă ai sângerări anormale intre menstruatii, este cel mai probabil vorba de o dereglare hormonală. Stresul nu este un simptom, de fapt el poate declanșa toate aceste simptome, fiind un factor favorizant al dereglarilor hormonale. Da, celalalte simptome pot fi semnele unei dereglari hormonale, insa nu 100%, tocmai de aceea te sfatuiesc sa te duci la endocrinolog, iti va pune diagnosticul si iti va da si un tratament adecvat!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am făcut analize de sânge. Nu menstruatie neregulată, luna asta a fost mai scurtă și o culoare roșu aprins si nu am mai avut asa.Dar cam cate % sunt aceste simptome de la o dereglare hormorala?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cunostintele mele din acest domeniu, presupun că sunt șanse destul de mari să fie vorba de o dereglare hormonală! Nu îți garantez, dar majoritatea simptomelor tale se încadrează în această categorie, în categoria simptomelor prezente în caz de dezechilibru hormonal!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca menstruatia a fost scurtă si cu o culoare rosu aprins este normal, pentru că dupa cum am zis, in primii 2-3 ani de la debutul menstruatiei poate fi si neregulată, poate dura intr-o luna 3 zile si in alta luna 7 zile, poate avea culori diferite, fluxuri diferite! Dar eu consider ca e o dereglare hormonala si dupa restul simptomelor enumerate de tine! Chiar si asa, nu e ceva grav, se trateaza! Vei fi bine, sanatate multa!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Si in analiza de sange se vede daca am dezechilibru hormoral.Si inca ceva : daca am arsuri poate fi de la o dereglare hormorala?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in analizele de sange se vede daca ai dezechilibru hormonal, vor fi unele valori mai mari/mici decat in mod normal! Nu cred ca arsurile legatura cu dereglarea hormonala. Pot fi cauzate din alt motiv, daca vrei imi poti da mai multe detalii ca sa te pot ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Păi am arsuri la stomac uneori si parca urca până la gat

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

În termeni medicali, aceasta arsura se numeste "pirozis", iar 1 din 5 oameni are cel putin o astfel de senzatie de arsură in decursul unei saptamani. Dacă nu se intamplă foarte des, cel mai probabil apare din cauza consumului de citrice, ciocolata, ceapa, usturoi sau diverse condimente care tie nu iti fac prea bine!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Poate am gastrita.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

În niciun caz! Gastrita este însoțită de dureri de stomac foarte mari, indigestie, senzatie de greata și voma, senzatie anormala de satietate dupa masa, iar in unele cazuri scaunul sau voma sunt înostite de sânge!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Si inca ceva : de 12 zile imi curge un mucus cervical.Nu este chiar abundent dar nu stiu ce sa fac.Nu am mai pățit asa ceva.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Din câte știu acest mucus cervical (secreție vaginală), apare la adolescente chiar dinaintea primei menstruații cu ceva timp în urmă, tocmai ca să "prevestească" faptul că în curând fata respectivă va avea prima menstruatie. Mucusul cervical e un proces fiziologic normal, și poate fi mai abundent înainte de menstruație sau în perioada de ovulație. Nu știu ce să zic, ar trebui să mergi la un ginecolog dacă are o culoare schimbată, cum nu a mai fost până acum (de obicei culorile normale sunt alb și alb spre gălbui), dacă au un miros ciudat sau dacă sunt însoțite de mâncărimi sau senzație de disconfort in zona intimă, altfel poate fi vorba de o infectie.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu au o culoare ciudata, nu ma mănâncă si nu miroase urat.Am menstruatie. Dar nu am mai avut pana acum 12 zile consecutive sa imi curga..De la ce asa mult? Ca ovulatia a fost pe 7Aprilie si lunile trecute nu a curs mucus cervical la ovulatie

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu am infectie ca nu are caracteristicile alea.Si am avut secretii vaginale înainte de prima menstruatie.Dar luna asta nu stiu ce s-a intamplat

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ți-am mai zis, menstruația până la 15-16 ani poate fi diferită: luna aceasta poate să țină 3 zile, luna viitoare 7 zile; culoarea sângelui poate fi diferită; fluxul variază. Exact asa se întâmplă si cu secretiile. Dacă tu zici ca nu se mai intampla și altceva, înseamna pur și simplu că uneori așa ai tu secretia vaginala, mai abundentă! Sunt sigură că ori se apropie menstruatia ori te afli la ovulație, perioade in care secretia vaginală este mai abundenta decat in mod normal!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Menstratia trebuie sa imi vina pe 18. Ovulatia a fost pe 7.Nu uneori, nu am mai avut asa. Poate pentru ca ma maturizez, adica mi-a apărut acnee, mi-au crescut sanii si etc.Dar de 12 zile, totusi e mult

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si menstruatia si secretia vaginala luna asta, ciudat.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si este avevarat ca si dereglarile hormorale pot avea influențe asupra menstruatiei: adică poate fi mai abundenta, sau mai scurtă. poate avea culori diferite..menstruatie neregulată sau lipsa?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că e ceva absolut normal! Pur și simplu intr-o luna secretia e mai abundenta, altădata e mai outin abundenta! Daca tu spui ca nu ai caracteristicile pe care ti le-am mentionat in urma, cu miros ciudat, culoare anormala etc, nu cred ca e nimic in neregula!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi menstruatia o să fie 18, durează 3-7 zile; iar secretia vaginală o ai mereu, în fiecare zi, e un mod prin care organismul se curață; deci e perfect normal sa ai si menstruatie si secretie vaginală in aceeasi lună happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Este posibil, dar în special doar la adulti. Oricum menstruatia e mai abundentă sau mai putin abundenta, mai lunga sau mai scurtă, cu culori diferite ori neregulată la toate adolescentelea! Pana la aproximativ 16 ani toate fetele au aceste "simptome", deci e greu sa iti dai seama daca sunt provocate sau nu de dezechilibrul hormonal. Si lipsa menstruatiei e normala daca ti-a venit menstruatia de curand, dar dacă nu vine mai mult de 4 luni(ceea ce nu e cazul tau), e ingrijorator

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine happy Multumesc! Dar totusi sper ca pana imi vine menstruatia sa nu mai am asa abundenta.Eu totusi înainte nu observam.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine.Dar luna asta e tare ciudata : burta umflata, greturi, secretii vaginale, menstruatie ciudata, arsuri la stomac, scădere în greutate, lipsa poștei de mâncare.Ce sa mai am? Am avut oxiuri cu 3 saptamani in urma, i am tratat si cateva zile nu am avut nicio simtoma.Dar am observat ca am iarăși dar putin mai mici...Cum i-am facut din nou? Si inca ceva : parca imi bate o inima in burta, adica cand ma uit la burta o vad cum se zbate. E ciudat!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poftei*

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum, că peste aproximativ o săptămână îți va veni menstruatia, e posibil sa fie la fel de abundenta secretia! Dacă totusi e atât de deranjant, poți folosi niște absorbante zilnice create tocmai pentru aceste secretii.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehhhh! Cea cu inima din burtă ți se pare ție! E ceva ce ține mintea noastră, dacă tu te tot gândești că poate ai nu stiu ce boală, incepi să simti simptomele acelei boli! Inima care simti că bate in burta cel mai probabil e un simptom care în realitate nu exista, este efectiv creat de psihic. Dar esti sigură că ai tratat complet oxiurile? E posibil mai alesi daca nu ai pofta de mancare, scadere in greutate si ce ai mai enumerat tu sus să fie probleme create tot de oxiuri mai degrabă, si nu de o dereglare hormonala!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu stiu, poate.Pe bune vad burta cum se zbate si când pun mana simt o bătaie.Nu e in mintea mea! Mai ales cand stau culcată, o simt si parca ma ridică asa nu stiu cum.Eu am luat tratamentul dat, ceva zile nu am avut deloc probleme dar acum din nou. Poate mai aveam ouă, nu stiu.Dar tratamentul l-am luat dupa medic

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si dupa menstruatie e posibil sa nu mai am asa secretii abundente?

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Eu nu stiu ce sa cred.Am văzut simptomele oxiurilor si nu scrie arsuri, constipatie, balonare si greata..Atunci ce am? Si cu bătăile in burta cred ca este muschiul aortei(Sau cum se scrie ) si este mai vizibil persoanelor slabe.Dar eu totusi înainte parca nu simțeam...

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este bine că ai luat tratamentul prescris de doctor, dar poate nu te-ai vindecat complet! Nu neapărat că este în mintea ta acest simptom, dar cum am zis, dacă te gândești că ai o anumită boală sau că ai oxiuri, organismul tău va începe să producă niste simptome tocmai pentru că tu gândești în acest fel.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este posibil! Nu stiu exact ce intelegi tu prin "abundente".

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Arsurile le poti avea din simplul motiv că ai consumat ciocolată, citrice sau anumite condimente. Nu este neparat un simptom al vreunei boli (cum ar fi gastrita) dacă nu e insotit de alte simptome specifice gastritei.
Constipatia poate fi creată pentru. că pur si simplu nu ai un stil de viată sănatos, nu consumi suficiente lichide, fructe care ajuta tractul digestiv.
Chiar nu stiu ce sa zic! la inceput ai zis de o dereglare hormonală

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu sunt scurgeri abundente, adica sunt dese.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Eu am vazut de data asta cu ochii mei oxiurii.Si prima dată am avut foarte multi
.Da, am luat tratamentul si eu zic ca a funcționat ca o perioadă nu am mai eliminat oxiuri(după ce i-am eliminat pe toti de la tratament ) eu cred ca i-am luat iarăși sau ca mai aveam ouă.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica dese? De fiecare dată când te duci la toaleta observi pe hartie, sau cum?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este posibil să fi reapărut!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Credeam ca am o dereglare hormorala, nu stiu sigur..Nu am mai mâncat ciocolată de mult timp, cred ca mai mult de o luna..Si da, nu prea beau lichide.Mai mănânc asa cate un mar..Si cand am avut prima dată oxiurii am avut mici arsuri, dar de data asta parca sunt mai intense

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu chiar de fiecare dată.In fiecare zi, cam de 4 ori pe zi observ acele secretii. Uneori erau lichide, alteori isi schimbau consistența..Adică din transparent deveneau albe/galbene

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Eu nu mai vreau crying e foarte nașpa ca in fiecare dimineata sa ma trezesc cu o mica greata, sa ma mănâncă burta, sa fiu balonata..Si acum trebuie sa iau din nou tratament presupun.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa...pai este absolut normal! Unele femei au secrețiile așa mereu! E perfect normal, nu te ingrijora! Ti-am zis, daca te deranjeaza asa de tare, poartă absorbante zilnice, nu sunt incomode, sunt mult mult mai subitri decat cele obisnuite(pentru menstruatie) si cred ca o sa te simti mai ok!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si pe lenjerie observam.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e normal.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine discută cu medicul de familie sau medicul are ti-a prescris tratamentul(cred că pe baza de mebendazol sau albendazol). Nu lua din nou tratamentul pana nu vorbesti cu el!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Ce bine.Multumesc tare mult! Totusi sper ca luna viitoare sa nu mai fie asa happy Adică tot ma ștergeam si când ma duceam la toaletă observam din nou..Credeam ca e ceva cu mine.O sa port!?
Si cand se usuca e galben asa. Uneori e lipicios, alteori vascos asa.Dar ma bucur ca nu am infectie sau ceva de genul, adica nu sunt un disconfort

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că ai din nou oxiuri. Asta e părerea mea!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Da.Albendazol Duador
Imi fac ficatul bucatele

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Oricum am facut si analize de sânge sa vad daca mai am si altceva.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu dacă luna viitoare va mai fi așa sau nu, e posibil să fie așa mereu, e posibil să fie doar uneori. Nu e nimic in neregulă cu tine? trebuie să te obisnuiesti, unele femei se confruntă cu astfel de secreții în fiecare lună, pentru ca pur si simplu asa este organismul lor!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Off...măcar te scapă de problema pe care o ai.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nuu crying Nu vreau asa mereu.A fost destul luna asta happy

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Da.Dar totusi nu in totalitate daca am facut din nou ca mai erau ouă de oxiuri.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta depinde fix de organismul tău happy Ai să te obisnuiesti, iti garantez.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Vad ca sunteti foarte specializat/ă.M-am mai linistit un pic

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, in totalitate, pentru că tu teoretic te-ai vindecat de oxiuri, doar că după s-ar putea ca tu să ii fi contactat din nou! Parintii, fratii si-au facut analize? Sa nu aiba si ei si atunci se vor transmite din nou si din nou

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Sper sa nu fiu nevoită să mă obișnuiescwinking

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Au luat si ei pastile! Atunci am avut foarte multi, oricum eu sunt slabă și cred ca sunt mai predispusă la boli ..Si de mica eu sunt obișnuită cu viermii intestinali, cred ca am avut de toate speciile laughing mai ales oxiuri.Astia la mine nas de 2 ori pe lunahee hee

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur nespus de mult că te-ai liniștit ❤! Da, voi avea o admitere la medicină de dat în curând deci sunt și eu specializată așa-puțin! happy

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Putin,nu cred! Foarte mult a-si spune happy
Eu acum cam 3 ani am avut si aslo mărit si am facut injecțiicrying ce dureau

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa? Sigur dacă mai vorbesti cu medicul si iti da tratamentul corespunzator scapi definitv de dânșii happy

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Poate am si Helycobacter de ala..Ca am vazut ca sunt simptome asemănătoare. Oricum vad eu martihappy

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Sa imi dea altul sa nu mai nască oxiuriihee hee Sper sa scap.Multumesc de timpul pierdut sa imi dati mie explicații! happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nasol sad înseamnă că ai avut o complicaţie post-streptococică în trecut, cel putin asa presupun, altfel nu aveai de ce sa ai Aslo mărit..stiu ca dor injectiile în general foarte tare, si eu cand eram mai mică le uram dar acum încep sa ma obisnuiesc, mă obligă profesia happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred! Vei fi bine happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag! Mă bucur că ti-am fost de ajutor!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dumneavoastra faceti injecții? :0
Da, dureau foarte tare.Tot incercam sa trag de timp sa nu ma duc sa fac injecțiihappy foloseam orice fel de scuzehee hee Am făcut moldamin

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Am sa va spun ce am la analize, totusi cred ca au vazut oxiurii la microscop. Si poate imi da un tratament bun.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar nu cred ca mai am mărit, mi-am facut si pentru Aslo analize.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, eu nu fac injecții deocamdată happy imi imaginez că dor foarte tare, oricum eu am urat injectiile dintotdeauna!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Daa, sunt curioasa! Să mă anunti! happy

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si eu sad ieri imi era putin teama sa fac analizele cand am vazut din nou acul.Dar nu a durut.Eu merg si cam cocosata(cred ca am cifoza) cum as putea sa ma îndrept? Ca arata urat cand merg. Zici ca sunt un om mai batran

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Da,cu siguranță!winking

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Totusi poate ca stările de greata de dimineata subt de la oxiuri.Ca asa aveam si atunci, aveam arsuri, eram balonata

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are de ce sa iti fie teama. Poti scapa de cifoză prin diverse exercitii fizice, uite aici un link https://adevarul.ro/......index.html

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa.posibil!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar acum parca am arsuri in gat, ma cam deranjeaza

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si nu beau suc cu acid

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Eu tot cred ca am un inceput de gastrita.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti prea mica sa ai gastrita, sansele nu sunt inexistente la varsta asta dar sunt foarte mici. Plus ca gastrita sau inceputul de gastrita nu vine decat cu simptomul asta. Daca vrei ma asculti pe mine, stiu ce vorbesc pentru. că in curand voi avea o admitere de dat la medicina, sau iti poti pastra parere, dar nu e ok sa te ingrijorezi asa mult! Sanatate multa happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate e de la altceva, de la citrice, ciocolată, condimente sau alt aliment.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am vazut o persoana care are gastrita la 14 ani.Si are tot așa simptome! Păi ce altceva sa am?winking

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si gastrita se vede in analiza de sange, fecale, urina? Sunt cam mici sansele dar eu cred ca asta am

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

In caz că ai bacterua Helicobacter Pylori iese din analizele de sânge, de materii fecale sau test respirator. Totodată, gastrita se vede cel mai bine as zice eu prin endoscopia digestiva superioara!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate acea problemă cu oxiurile? Eu asta cred, dar bineinteles ca medicul iti va zice exact

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Poate,dar ce e ciudat este că de cum ma trezesc am o stare usoara de greata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si inainte sa de mister oxiurii apărea greata ziua, dar trecea instant. Pana intr-o zi cand de dimineata mi-a fost rau. Si cam 10 zile mi-a fost rau de dimineata.Si acum din nou.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depistez*

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Ce este? Eu nu am vazut simptome la oxiuri ca scrie stare de greata de dimineata.Ps: nu am vomitat niciodată, di pot mânca dar mai greu

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil să ai stări diferite, data trecuta sa te fi simtit intr-un fel, acum in alt fel.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Am văzut ca la postarea principală ai scris ceva de stres. Greața poate fi produsul stresului!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu cred.Mi-e frica acum cand ma gandesc..Am greata de dimineata de cum ma trezesc..Si daca nu este de la oxiuri?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Hey! Am primit mesajul tau dar nu iti pot raspunde, avand in vedere faptul ca am statusul junior. Vrei sa iti scriu aici raspunsul?

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Da

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic că cel mai bine ar fi să îl rogi pe medic să îti interpreteze analizele, eu si daca le-as interpreta nu ti-as putea prescrie un tratament aici, pe TPU! Cu toate astea, cu privire la intrebarea ta, dacă reticulocitele au legătiră cu dezechilibrul hormonal, nu, nu cred ca au legatura, eu stiu ca reticulocitele se referă la capacitatea medulară de a sintetiza celulele rosii, ca răspuns la o suprasolicitare fiziologică, cum este anemia.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si am dezechilibru hormoral? Ca am cam multe scazute

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ți-am zis, numărul de reticulocite nu indică dacă ai dezechilibru hormonal sau nu. In cazul tau, nr. scăzut de reticulocite indică faptul ca maduva osoasa nu produce un numar suficient de eritrocite, lucru cauzat de nivelurile scazute ale vitaminei B12, acidului folic, fierului din dieta ori de afectiuni ale maduvei osoase.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar repet, nu are legatura cu dezechilibrul hormonal

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa nu ai vreo anemie, mai ales că nr. scazut de reticulocite indică fie o afcectiune a măduvei osoase(care nu e cazul nostru), sau carenta de B12, acid folic sau fier, care automat duc la anemie. Carența de B12 și acid folic produc ameteala, dureri de cap, oboseală, dureri toracice, acea stare de stres si epuizare psihică, lipsa poftei de mancare. Stiu ca mi-ai zis si ca esti foarte slaba, deci zic ca e posibil

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si e grav?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, daca ai avea carenta de B12 si acid folic medicul iti va prescrie vitamina B12 si B9, plus probabil iti va recomanda un stil de viata echilibrat in care sa consumi alimente bogate in vitamine!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si ati spus că dereglarile hormorale se vad in analizele de sange.Păi?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi se văd în analizele de sânge de tip TSH, T3 și T4 sau FSH și LH.

| ariannakaterine a răspuns (pentru ariannakaterine):

Se află din analizele de sange, însa doar de tipul celor mentionate mai sus, nu din analiza care indica numarul de reticulocite. E ca si cum vrei să știi dacă ai pneumonie, dar în loc să faci radiografie la plămâni, faci la cap!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Păi nici nu mi-a apărut daca am crescute/scăzute alea.Nu le vad in fi sa de analiza

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

THS, T3, T4, FSH și LH nu sunt niște valori ca reticuolcitele ca să fie crescute sau scăzute, sunt niște denumiri de analize de sânge pe care le faci atunci când vrei să știi dacă ai dezechilibru hormonal! Nu ai ce sa vezi in fișa de analiză, pentru. că nu pot avea valori ca leucocitele, reticulocitele etc, asa se numesc ele, spre exemplu TSH vine de la Hormonul de Stimulare Tiroidiana; T3 vine de la Triiodotironină si asa mai departe

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Scuze ca nu am raspuns dar am fost blocată pe TPU.Dar eu nu am denumirile astea in analiza mea.Nu scrie nicăieri TSH sau etc..Am TGP scazut ..Este tot de hormoni? Eu cred ca am anemie...

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si am reticulocitele(s-au cum se scrie ) scăzute. TOT FELUL DE RETICULOCITE LE AM SCAZUTE.DE CE?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca ai anemie! Inseamna ca ai deficit de B12 și acid folic (B9), daca ai reticulocitele scazute!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si daca am deficit de astea am anemie? Cred ca am anemie fiindca am lipsa de fier.Ca am avut multi oxiuri si am luat si tratament puternic (fara protejare la ficat ca nu mi-au dat)..Si din ce cauza poti face anemie? Si sper ca se trateaza cu pastile nu cu injecții. Si daca am luat albendazol este posibil sa imi afecteze in vreun fel analizele de sange?

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si in analizele de scaun nu a scris ca am viermi: lipsa ouă si viermi giarda.Ok, am lipsa giarda dar doar asta se gaseste in scaun. Oxiurii nu i-au văzut? Ii vad eu cu ochii mei si nu ii vad ei in laborator.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Păi dacă imi trebuie B9 am vazut ca trebuie in sarcina...VAIcrying

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Pentru a funcționa corect, enzima TGP are nevoie de ajutorul vitaminei B6.

De pe google.Deci nu de B9!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ți-am vorbit despre nicio enzimă TGP!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți căuta pe Google in continuare răspunsurile happy
Eu am încercat să te ajut si nu am făcut-o in neștiință, am vorbit ca viitoare studentă la medicină! Eu nu ti-am zis de nicio enzima TGP, toată discutia a inceput de la probabilitatea existentei unui dezechilibru hormonal!
Multă sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc! Deci am lipsa B9? Eu nu vreau, am auzit ca ai lipsa de B9 in sarcina.Am simptome de sarcina, dar nu am avut niciodata vreo relatie.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu am lipsa B9.B12 cred ca da. Dacă am reticulocitele scăzute am anemie.Au una singura crescuta:Reticulocite cu un continut scazut nuclear.Restul sunt scăzute, dar cu putin cam cu 1/2%

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai neapărat lipsa de B9 în timpul sarcinii, poti avea lipsa de B9 atunci cand nu consumi alimente bogate in vitamine!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine,mulțumesc! Eu la 6 scăzute și 2 crescute cred totusi ca am o dereglare hormorala.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu stiu.Dar eu am simptome:balonare,greata dimineata, urinare frecventa, sani mariti, mucus cervical abundent, menstruatie peste sarcina(cred), dureri de cap..Luna asta toate..Nu stiu ce sa cred.Credeti-ma eu sunt panicată ca sunt gravida fara contact. Poti ramane daca din greseala ma sterg cu același prosop cu care s-a sters un barbat(Si era sperma), sunt panicată nici nu mai stiu de mine.Mai ales că bate si inima aia un burta, o sunt și prin haine.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si acnee am uitat sa precizez, si arsuri stomacale, constipatie.Deci? Tare mi-e frică!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți rămâne însărcinată doar în urma unui act sexual care presupun că știi ce implică.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar te-ai sters pe un prosop cu care anterior se ștersese în zona genitală? Și mai era și spermă pe prosop?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că doar te panichezi degeaba! Sigir nu te-ai fi sters pe prosop dacă ai fi observat urme de asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si daca da.Din neatenție

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu stiu, poate din greseala! Sperma nu stiu daca era vreodată, dar presupun si eu

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Deci care sunt sansele? Ma sperii pentru ca am vazut ca am si burta umflata putin si sanii mariti, luna asta toate.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, chiar și dacă ar fi fost lichid seminal pe prosop, ca sa ramai insarcinata nu era suficient doar să te ștergi în zona intimă cu acel prosop, trebuia să fie mai mult de atât, sper ca intelegi ideea. Lichidul ala seminal ca să ajungă să fecundeze un ovul trebuia să intre cumva in vagin.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus că ai zis ca ai avut menstruatie luna trecuta, so!?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Unele femei nu rămân însărcinate nici după ce folosesc medicamente pentru. fertilitate și nici după nenumarate contacte sexuale neprotejate. Deci sansele ca tu sa fi ramas insarcinata dupa ce te-ai sters pe un prosop care tu crezi că ar fi putut avea lichid seminal(ceea ce ma mira, daca avea ai fi observat), sunt de 0% as zice. SeriosA

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am avut dar ciudata rau si nu cred ca din cauza ca sunt in primii 1/2 ani, luna asta am avut tot felul de simtome.Nu ziceam de lichid, ziceam de sperma! Deci nu sunt sanse? Si daca a ejeculat in apa calduta in cada si nu am clădit bine cada si am intrat in apa, sunt sanse sa e strecoare la mine? Mie tare frica ca luna asta am avut de toate.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine,mulțumesc! Dar eu am himenul rupt dintr-un accident..Si poate s-au strecurat.Mie frica tareeeee

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si daca a intrat sa zicem. Sunt sanse sa raman?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Lichid seminal inseamna sperma! Pai si daca a ejaculatt in cada, efectiv lichidul ala a ramas pe fundul căzii, tu te-ai asezat direct cu vaginul pe suprafata repsectiva?

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Cu fundul pe cada..Si in cat timp mor in apa? Rezista o oră?

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si cand m-am spălat in zona intimă. Sunt sanse sa pătrundă.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

In afara corpului omenesc rezista maxim 15-20 minute. In apa e riscul mic de contaminare, dacă ar fi așa cum spui tu, înseamnă că dacă ne ducem la piscina si cineva ejaculeeaza in apa putem ramane insarcinate? In niciun caz

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu,dar porti atunci ceva pe tine..Nu te duci goala! In cada acasă e altceva.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce am vrut sa transmit nu era neaparat daca porti sau nu ceva, ci faptul ca nu rezista mult in apa!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine,mulțumesc! Dar totusi acum nu am simptome, dar simt inima aia in burta.Esre pentru ca am slăbit asa mai brusc? Cu oxiurii am slăbit mult.Cam 5 kg

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar cam cât rezista in apa? Am văzut că un apa calduta rezistă cateva minute di sunt sanse sa pătrundă în...

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te supăra că te întreb, e o întrebare mai delicata; nu stiu ce relatie ai tu cu familia, dar ai incercat sa vorbesti si cu mama sau o sora despre asta?

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Rezistă câteva minute, gen 5-10 minute maxim maxim!

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

La oamenii slabi sau oamenii care au slabit se simt pulsatiile arterei aorte, adica acea bataie de inima care o simti tu, care in niciun caz nu e de la un copil!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Bine.Dar daca ma îngraș la loc nu se mai simte asa? E super enervant..Totusi sunt slabă și am burta umflată.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca se mai simte. Oricum, nu esti singura persoană. Aproape tuturor oamenilor li se intampla asta; chiar si mie. Cand eram de varsta ta mi se parea super-ciudat, dar efectiv se simte bataia arterei aorte, deci nu e nimic ciudat happy

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Totusi ce s-a intamplat luna asta sper sa fie de la o dereglare hormonala.O sa intreb medicul daca am o dereglare hormorala in functie de analize

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori dereglare hormonală, ori anemie.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Amândouă cred. Oricum anemie 100%

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Stiu ca e ciudat, înainte nu era asa.Am slăbit mult, si la înălțimea si varsta mea sunt slabă.Dar nu ma pot îngrașa, orice a-si mânca nu ma îngraș.Mai bine eram grasă, ca asa mai slăbeșt, dar daca esti slabă.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Si de la anemie ce simptome ar trebui să am? Si daca luna asta am la fel menstruatia? crying

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca luna asta ai la fel menstruatia inseamna ca nu esti insarcinata. La anemie ai aproximativ aceleasi simptome ca la tine

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă te duci la nutritionist te va ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Păi de ce sa am tot așa menstruatia? Din ce cauza? Nu imi place de loc.Chiar dacă am citit ca roșu aprins este o culoare care inseamna ca esti sănătoasă.Dar vreau sa ma tina cum ma ținea înainte, fără întreruperi si sa nu miroase urat. Daxa luna asta imi vine normal ma liniștesc complet.Dar daca nu imi vine deloc?

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Totusi e ciudat..Sa se întâmple intr-o luna toate astea.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar pot avea si greata de la anemie, si balonare si arsuri? Ca vad ca scrie ca poti leșina, iti schimbi culoarea fetei(palid), maini/picioare reci(Am avut un timp in care le aveam reci tot timpul).

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

E normal să ai roșu aprins menstruatia. O lună o poți avea intr-un fel, intr-o luna altfel. Dacă luna asta este o culoare, luna viitoare altă culoare, să știi că nu este o problemă. Pentru că organismul tau încă nu e matur din acest punct de vedere și reacționează diferit până când menstruatia va fi regulată! Și da, menstruatia tuturor femeilor are un anumit miros specific..pentru că eliminăm acele secretii vaginale însotite de sânge și e normal să miroasă într-un anumit fel. Dacă nu îți vine menstruatia luna asta nu e ceva iesit din comun. Nici eu nu am avut menstruatia regulată încă de la început, au durat cativa ani ca ea sa devina regulată, uneori nu aveam menstruatia nici 2 luni, si era perfect normal, la fel cum e si la tine. Eu cred că sansele ca tu sa fii insarcinata sunt foarte mici. Discută si cu cineva apropiat tie, să vezi ce credem. In special daca va fi o persoana de sex feminin iti va confirma că menstruatia nu se reglează imediat de la aparitie! happy

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Greața da, poți avea. De balonare chiar nu stiu. Acum ca zici si de arsuri, am impresia ca simptomele astea două au legătură cu faptul ca probabil nu ai o alimentatie tocmai adecvată, probabil mănânci ceva ce nu îti prieste.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu de mâncare.Chiar si dimineata pe stomacul gol am.Si acum parca am in gat.

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearca sa vorbesti cu medicul de familie. El te va indruma cel mai bine. Sanatate multa!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Multumesc!

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

E ciudat, dar se leaga toate.Cred ca sunt gravida! Se leaga toate.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am toate simtomele.Nu stiu ce sa mai fac.Cu ce am gresit crying Si am si linia de sub buric si sanii mariti asa dintr-o dată. crying

| ariannakaterine a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu stiu ce sa zic. Dar sansele sa fii insarcinata sunt de 0% in opinia mea.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Dar mie totusi imi este frica.Se poate si de la stres sa am unele simptome? Si daca am TGP scazut poate ca este de la albendazol ca am vazut ca TGP-ul are ceva legatura cu ficatul si albendazol cam la fel.Se poate? Il am scazut cu 2%

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am mâncat prăjit și acum imi este putin greata si am arsuri stomacale.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Nu stiu, dar parca se leaga toate.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Mia mai venit un rezultat : Am lipsa de vitamina D.
De ce oare? Ca nu stau prea mult la soare? Eu de obicei stau la umbra dar na.

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

Am 14,8 vitamina D

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

?
Acum astept sa vad Aslo

| anonim_4396 explică (pentru ariannakaterine):

? Am burta umflata sub buric crying Mie frica!
Si am Aslo bun.Nu este crescut!

185 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai mâncat ceva alterat?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu cred ca de la asta...Adică imi este greata de la orice? Sigur nu e de la asta

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai oxiuri cum ziceai dincolo, sa nu cumva sa fi insarcinata! Nu stiu ce sa zic. Fa un test de sarcina neaparat, ca nu ai ce pierde. Ca daca esti si nu vrei copilul, sa te duci repede sa il dai afara.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu am avut contact sexual

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci este bine daca nu ai avut. E valabil ce spune emily2020, te indruma foarte bine.

| Mosotti a răspuns:

Poate fi si o dereglare hormonala, daca persista, du-te la un medic endocrinolog sa iti faca niste analize. Nu se stie ce o fi. Menstruatia neregulata daca o ai asa, poate fi si de la stres.

Zici ca greturile au revenit, deci au mai fost! Cana ai avut prima data greturi?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pe 18 am avut prima dată. Pana pe 28 in fiecare dimineata, dar nu erau grave.Si ieri su revenit

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dar luna trecuta nu eram stresata.Si am avut menstruatie ciudata

| Donsavas a răspuns:

Pot,normal ca pot fi de cauza hormonala. Esti la vârsta la care se intampla diverse transformări datorita hormonilor. Consulta un endocrinolog!

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Nu e normal, in mod normal un om in ordine nu simte transformarile, cel multi la baieti apare vocea aia mai ingrosata dar nu la toti, la foarte multi nu, atat.

| Donsavas a răspuns (pentru Mosotti):

Mosotti,nu inteleg contrazicerea fără sens. Ea e in adolescenta ori din cauza mediului apar multe tulburări endocrine. De ce sa nu si face un control preventiv?

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Am zis si eu sa-si faca control si sa se duca la medic, am zis in primul mesaj "Poate fi si o dereglare hormonala, daca persista, du-te la un medic endocrinolog sa iti faca niste analize".

Insa in mod normal nu ar trebui sa se intample asa, dar sigur, la ea poate fi, sa nu cumva sa fie insarcinata, mie asta mi-e! Alta intrebare pe care a pus-o era cat supravietuiesc spermatozoizii pe carpa si in apa, nu intamplator a zis asta, a pus-o tot ieri aici pe TPU.
Sau cum am cititi acum la alta intrebare, o avea oxiuri cum zice.

| JicaContra a răspuns:

Da, e posibil, chiar mai devreme de 14 ani, chiar a fost la tembelizor nu mai stiu ce dereglare dinasta si baietei de 7-11 ani aveau organe genitale complet dezvoltate cu par cu tot

da, dereglarile hormonale se pot vedea la analiza de sange, insa daca e una mai naspa atunci trebuie facuta analiza explicit pentru aia

insa ce descrii tu acolo, e pur si simplu adolescenta, care e o schimbare hormonala TOTALA (apar primii hormoni sexuali, si alte chestii)

| Mosotti a răspuns (pentru JicaContra):

Si daca apar hormonii sexuali ce? Nu trebuie sa simta prin chestii negative, ceva este la mijloc neinregula, schimbarea asta nu chiar totala, apare automat fara sa iti dai seama. E ca si cum te ingrasi, simti? Nu simti desi sunt mari transformari acolo.
La femeie in momentul cand are prima data ciclu, gata, deja e femeie, are hormoni sexuali, apare si la 10-12 ani acum la multe. Desi placerea sexuala si dorinta e mai de mult, femeie inseamna ca poate face copii. Mecanismul sexual e activ de mic, de aia si baietii si fetele se pot masturba si la 4-5-6-7 ani si au placere sexuala ca si mai in colo. Pai eu prima data am avut la 6 ani.

| Eugen80 a răspuns:

Da. Mergi la doctorul de familie sa-ti faci analizele si tot ce spune doctorul!

| Zorn a răspuns:

1. Da, perioada adolescentei este perioada in care apar cele mai multe dereglari hormonale.
2. Din cate stiu eu, se face un set de analize de sange. Parca la endocrinolog se merge pentru asta.
3. Ultimele 5 simptome pe care le-ai enumerat pot fi foarte usor asociate cu o dereglare hormonala, celelalte mai rar.

| cxxyy a răspuns:

Sa zicem ca da sa speram canu.
mergi la doctor