| 8irina8 a întrebat:

A fost cineva tăiat sub limbă, cum au fost rezultatele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand eram copil aveam in satul bunicilor un om care avea hepatita. S-a dus la medic si dupa o vreme i-au spus medicii ca nu mai are nici o sansa. Un medic l-a indemnat sa mearga la Vagiulesti, la socrul acestei femei: http://bit.ly/2rwyMoO Batranul i-a spus ca doua sau trei saptamani sa tina regim si sa nu bea si, de unde pana atunci medicii nu-i mai dadusera nici o sansa, a murit doar dupa revolutie, de batranete. Intamplarea este de acum circa 50 de ani. Este o intamplare reala si, crede-ma, n-am nici un interes sa te mint pentru ca stiu ca nu este bine sa dai un sfat in domeniul sanatatii, aiurea. Poti provoca probleme deosebite. Atentie! Nu se face asta daca ai glicemie (diabet).

| 8irina8 explică (pentru Salontanul):

Dar la si taiat sub limba, sau doar regim?

| Salontanul a răspuns (pentru 8irina8):

Nu inteleg! L-a taiat sub limba si i-a spus un regim de circa 2-3 saptamani. Nu-mi mai amintesc bine. Eram copil.

| 8irina8 explică (pentru Salontanul):

Ahaa..am inteles. Su eu am avut hepatita A, si nu ma simt prea bine. Mersi!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Or fi fost... Pe la 1800 cand se practica. Suntem totuși în 2018

| minrest a răspuns:

Este un leac babesc, care a omorat si schilodit multa lume in trecut. Ia un Silivit pe zi, dimineata, silimarina e substanta activa, daca problemele tale sunt de la ficat, se vor ameliora substantial, iar daca nu ai o boala, vor trece.

| Vvistula a răspuns:

Rezultatele au fost nasoale in sensul ca sangerarea este foarte greu de oprit, sub limba existand numeroase vase de sange. Plus ca exista pericolul sa iti lezeze muschiul limbii si sa nu o mai poti folosi normal.

| ibaal a răspuns:

O prostie!
Stiu eu pe cineva care a fost scrijelit sau scrijilat, cum i-o zice...si pe piept si pe spate, a ramas cu o gramada de semne, a facut si sub limba,"lasat de sange".
Niste porcarii!
Oricat ar sustine unii si altii ca este sanatos, mi se pare o practica chh din toate punctele de vedere!

| 8irina8 explică:

Ai experimentat tu personal sau e doar o parere?

| 8irina8 explică:

Va rog sa imi spuneti daca cunoasteti ceva personal sau sa fi vazut la persoane apropiate. Am avut hepatita A si am auzit de aceasta taiere sub limba ca ar face bine.