| ainafets111 a întrebat:

Bună!
A început să imi cadă părul de ceva timp, de exemplu, când mă spăl pe cap, îmi cad în jur de 80-90 de fire de păr. Mă sperie acest lucru.
Am câteva probleme cu dermatita seboreică( îmi apare, mă dau cu o cremă recomandată de medic și în câteva zile îmi trece, dar peste ceva timp apare din nou în altă zonă)
Îmi poate da cineva niște sfaturi? Ce aș putea folosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Incearca un tratament cu isotretinoin, poate vei scapa de dermatita. In fine, nu il lua de capul tau, du-te la dermatolog.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la dermatolog

| alina2k18 a răspuns:

Trateaza-ti dermatita cu un produs mai eficient care sa o tina sub control, pentru ca da dermatita seboreica provoaca si caderea parului printre altele, inclusiv alopecia.
Eu o tin sub control cu Selsun Blue sampon varianta albastra nu verde, samponare de 2 ori si tinut cate 3-4 minute pe scalp cu spuma aia. Folosit frecvent gen 3 spalari cu sampon normal [ am parul f lung, fir gros si f uscat si Selsun il face cam sarma... ] si 2 cu Selsun deci cam la 12 zile folosesc samponul tratament. Cand nu l-am folosit 1 luna a reaparut DS dar NU f sever ca atunci cand nu foloseam acel sampon.
O varianta buna cica ar mai fi si samponul Seboderm dar inca nu l-am folosit ca sa pot da o parere.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......rm-p317517
Crema pe care o folosesti e de la Blue Cap?

| ainafets111 explică (pentru alina2k18):

Nu, crema se numește Dermovate

| 0riz0nt a răspuns:

Nu stiu pentru a 2-a faza cu sebo-chestia, dar pentru par am o solutie
"Podeaua"