| Mikioaja a întrebat:

Buna, a mai avut cineva atacuri de panica? Sau frica de moarte și frica de a nu avea o boala grava? Cum ati trecut peste asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci vad ca... chiar esti foarte paranoica, si pe langa asta, nici nu stim daca te ajutam cu ceva, pentru ca intrebi asta mereu.

Sugerez sa mergi la un psiholog daca chiar vrei sa scapi de aceasta problema cat mai repede, daca nu functioneaza autosugestia.

| Yuoia a răspuns:

Daca esti rational, daca iti cunosti organismul, nu faci atacuri de panica.
Vezi ce ti-a raspuns @80suser.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Ocupand timpul cu ceva placut scapi de toate

| Bariel a răspuns:

Se pare ca am Hemofobie( frica de sange) dar se aplica doar la propiul sange. Sa intamplat sa ma tai intr-un pahar de sticla, mi-a curs foarte mult sange si in drum spre baie aproape am lesinat, a trebuit sa ma spal cu ochii inchisi ca sa nu borasc.

| 3ery66 a răspuns:

Am ascultat melodii anti anxietate! M-am calmat, și acum fac rar.

| 80suser a răspuns:

Bună!
Eu mi-am găsit calmul în realitate, ca să zic așa. M-am gândit că dacă aș avea o boală gravă sau aș muri mâine, e inevitabil și nu am ce să fac. Totuși, teama asta nu dispare definitiv, dar se ameliorează.
Încearcă să înțelegi complexitatea lucrurilor și să vezi dacă te ajută cu ceva să te stresezi din diverse motive.
Stresul aduce alte boli, precum diabetul, motiv pentru care cel mai bine e să meditezi și să te menții calm.
Poți să încerci să te bucuri de micile momente și să faci ceva plăcut, un hobby.
Fă timpul pe care îl ai să fie frumos și simte-te bine.
O zi frumoasă!