Întrebare recomandată | Ochialbastri99999999 a întrebat:

Buna. Acu 2 zile mi-am făcu a treia doza de vaccin anti-covid și tot în ziua aia m-a muscat câinele meu. Pot sa îmi fac antitetanos dacă am făcut și vaccinul anticovid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Antitetanos se primeste daca te-ai accidentat cu ceva fier ruginit.
In cazul muscaturilor suspecte de turbie se da ser antirabic.

Nici unul de cazuri nu se afla pe lista contraindicatiilor vacinilor anti-Covid.

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru aia ai face anti rabic nu anti tetanos. Daca e un caine care sta in curte si nu interactioneaza cu vulpi si lupi n-ai nevoie de nici un vaccin. Poti sa iti suni medicul de familie ca sa intrebi ca poate stie mai bine zona.

| Ochialbastri99999999 explică (pentru RoCkKiD):

Mulțumesc de sfat. Era câinele meu și m-am vaccinat cu antitetanos preventiv, am întrebat și medicul de familie

Răspuns utilizator avertizat
| 666iulia a răspuns:

Antitetanusul este pentru metale ruginite.In caz ca te-a muscat un caine trebuie sa faci un antirabic nu un antitetanos.Ar trebuii sa suni la medicul de familie, noi suntem niste internautii, nici de cum medicilaughing

| valystefan1005 a răspuns:

Antitetanos-ul se face in alte conditii, antirabic-ul, insa se face in acest caz mentionat

| TheWomenizerr69 a răspuns:

Asta meriti daca asculti de oculta mondiala si te vaccinezi, cainele a simtit cipul si de aceea te-a atacat. Nu te speria pentru ca tu esti un cal, si nu mor caii cand vor cainii.

| Șercan231 a răspuns:

Nu ca ti iei crash la server