| annnna1234 a întrebat:

Acum 2 zile am facut un accident de masina. eu fiind pe bancheta din spate. Izbitura a fost puternica, am dat cu nasul de scaunul din fata, dar la cap nu m-am lovit. Am mers la spital, mi-au facut analizele necesare. Capul ma durea in tample de la zdruncinatura si inca ma mai doare dar mai putin. Este posibil sa fi facut vreo leziune/traumatism etc la cap doar din cauza zdruncinaturii fara sa ma lovesc efectiv? Este oare necesar sa merg sa fac RMN desi nu am avut nicio lovitura la cap?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ai dat cui nasul tot capul a suferit un șoc. Astfel, o leziune intracraniană se poate să se fi produs. De aceea te mai doare la tâmple. Acea zdruncinătură a fost resmimțită de tot creierul tău. Astfel, dacă ai posibilitatea să faci un RMN ca să fii mai sigură, este indicat.

| mihai69 a răspuns:

Dacă erai pasager, nu "ai făcut", ci ai fost implicată într-un accident.
Cât despre RMN, doar un medic neurolog ar putea spune dacă e necesar, după ce te consultă.

| Donsavas a răspuns:

Se poate sa fi suferit si creierul in urma impactului și să nu ti dai seama tu.

| Goete a răspuns:

Ai, ai! Cintura de siguranta...

Spui ca la spital ti-au facut analizele necesare

| annnna1234 explică (pentru Goete):

Da, mi-au facut radiografie doar pentru piramida nazala. Atat din ce tine de imagistica

| annnna1234 explică:

Mentionez ca am doar o usoara durere de cap, niciun alt simptom.