| Beatricce a întrebat:

Acum 5 zile am avut operatie laparascopica la fiara, am avut niste pietre pe care trebuia eliminat. Mi s-a spus ca trebuie sa tin dieta, dar medicul nu a specificat cam din ce consta aceasta dieta? Daca cineva mi-ar putea spune as fii foarte incantata.
Iar inca un lucru. Cat timp nu e voie sa fac efort fizic? Poate gasesc persoane cu aceeasi probleme si imi puteti spune din propriile voastre experiente.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Referitor la dieta ai primit raspuns, iar legat de efort, trebuie evitat timp de o luna, ca este risc mai mare de a face hernie. Eu m-am operat si mi-a scos vezica in vara asta, cand fac efort (o duc pe fetita mea de 2 ani jumate in brate) ma resimt si acum, la 4 luni de operatie.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fara prajeli, carne de porc (de orice fel), grasimi, tocatura, mezeluri. Cat mai rar ceapa, varza, fasole. In general carne slaba fiarta sau inabusita si legume crude sau fierte.

| vangaelis a răspuns:

Fara prajeli, grasimi, afumaturi, muraturi, branzeturi fermentate, smantana grasa (poti in schimb smantana degresata )
produsele de patiserie si cofetarie.

| Beatricce explică:

Am inteles! Sper sa nu fie nici-o problema, o sa am grija cat se poate sa nu fac nimic ce ar putea afecta.
Va multumesc pentru toti, si va doresc sanatate!