| Dee68 a întrebat:

Bună!
Acum cam o ora eram la masă și mănânc greu deoarece nu pot mesteca cu partea dreaptă. Vorbeam și am simțit nevoia să inspir aer și am înghițit cred cu totul o bucată de carne (gen piept) dar de la un copanel. Eu mă sperii foarte tare când mă înec din cauza unor evenimente din trecut. Am senzația că am ceva acolo, pe partea stângă foarte puțin mai jos de amigdalite. La masă nu m-am înecat, ci doar am simțit că s-a dus forțat, m-am ridicat și am băut apă și nu mai aveam nimic. Nu respir greu și nici nu înghit greu. Dar trăiesc cu impresia că ceva e acolo... credeți că e pe bază nervoasă? Așa patesc si cand inghit pastile si trebuie sa mănânc o bucată de paine ca sa ma simt ok ca s-a dus pastila. Un sfat? Ce as putea lua sau face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zazy a răspuns:

Of, subconstientul ăsta, nu?
Stiu ca problema mea nu prea are nicio logica cu a ta, dar uite cum stă treaba.
Eu port lentile de contact, iar un ochi il am mai defect față de celălalt, așa m-am năcut, cu acea mică problemuță. Cu cateva zile in urma fusesem la doctorul meu oftalmolog. El imi spusese ca cu un ochi avd perfect iar cu celălalt 80%. de acnd am auzit asta nu mai la asta ma gandesc si simteam ca nu mai avd bine cu ochiul acela defect. Vedeam in ceata si ma agitam foarte tare. Ii spusesem si mamei iar mama m-a ajutat enorm cu doar cateva cuvinte : E doar subconstientul tau. De cand ai azuit cuvintele alea, te gandesti la ele mereu si iti dau impresia ca nu vezi. Am ascultat sfatul meu, nu m-am mai gandit la ochi si vad perfect happy.
Asa e si in cazul tau. S-a itnamplat doar, i se itnampla oricui. Atata timp cat ai baut apa, s-a dus, nu avea cum sa ramana acolo o bucatica sau ceva, pentru ca daca ramanea acolo undeva nu respirai bine, nu inghiteai bine. Dar atata timp cat nu te doare nimic, it s ok. Nu te mai gandi si ai sa vezi ce repede nu mai simti nimic happy.
In caz ca am greseli gramaticale, scuzati ma, am scris intr-o graba de nedescris happy

| Dee68 explică (pentru Zazy):

Multumesc foarte mult! Ma bucur sa vad ca ti-ai invins teama, sper sa reusesc si eu. Imi dau seama ca e subconstientul meu... Si e atat de aiurea ca reuseste sa ma domine

7 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Daca te-ai inecat! ai grija mai mare data viitoare ok! sa numai patesti asa!

| aumih16 a răspuns:

Si vezi ai grija ca nu e de ras! te duci pe lumea ailalta! si gata! la revedere!

| DovleacTurbat a răspuns:

Da, ai o mica trauma poate s-a instalat si o oarecare fobie. Mergi la un psiholog.

| Dee68 explică (pentru DovleacTurbat):

Să știi că e ca o fobie... încerc să nu mă gândesc acum la chestia asta, dar nu reușesc.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Dee68):

Stiu cum e, dar cu putina tarie de ati invinge aceasta fobie/trauma si vei scapa. Eu aveam fobie de a merge cu masina pentru ca mi-era rau cand eram mic. Un drum de 20 de ore pana in Germania si s-a rezolvat laughing

| lili67tmp a răspuns:

Mergi la medic. happy