| MyAngelT a întrebat:

Acum cateva zile am fost la un control la un spital de psihiatrie, mi s-a facut rau cu seara inainte si am fost la spital, dupa transferata la psihiatrie. Mi s-a pus fiola pentru alcool si mi s-a gasit 0, 16 alcoolemie in aerul expirat, desi eu nu am consumat nimic. Imi puteti spune cam ce inseamna asta? As putea dovedi in judecata ( cu analizele precedente din spital care dovedesc ca nu am consumat alcool) faptul ca cei de la psihiatrie au gresit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Singura dovada poate fi o analiza sanguina facuta DUPA aceea testare, in maxim 4 ore.

De fapt, fiola nu este concludenta, este doar informativa, indica doar suspiciune de alcolemie.
Pentru masurarea reala trebuie facuta SI analiza de sange, iar lipsa acelei analize te poate scuti si in fata instantei, daca se invoca nivelul de alcoolemie impotriva ta.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca tu ai uitat ca ai baut, de undeva vine acel alcool, alta intrebare de ce tocmai acolo te_au dus?

| ASMA14 a răspuns:

Daca ai mancat ceva cu otet, bomboane cu alcool sau ceva de genul e posibil