| georgeaxr a întrebat:

Acum cativa ani am fost operat de unghie incarnata la degetul mare de la picior, moment in care unghia a inceput sa creasca aratand inestetic, cu o tenta galbuie. De ceva timp am observat ca aceeasi unghie incepe usor sa se ‘dezlipeasca’ de degetul in sine, iar in momentul de fata, desi dimensiunea e normala, este 70% desprinsa de deget. Imi e frica sa nu imi pierd intr-un final unghia. Ce este de facut? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tratament cu LAMISIL pastile (nu unguent)!
Ai o ciuperca sub unghie care iti desprinde unghia de patul unghiei.
Tratamentul este de 3-6 luni, dar te scapa definitiv de ciuperca, unghia crescandu-ti frumoasa si sanatoasa.
Vezi ca tratamentul este f scump, posibil sa iei reteta compensata, daca mergi la medicul de familie.

| BigBadWolff a răspuns:

Poti scapa mai usor de ciuperca, am avut aceeasi problema si un chirurg mi-a recomandat exoderil picaturi si dai pe unghie si in cateva zile va disparea si acea unghie va cadea normal si cand ajungi acasa sau cand te descalti spalate de fiecare data pe picioare cu apa si sapun.