| Mehachikome12345678910 a întrebat:

Bună! Acum ceva vreme am avut o bubita mica rosie sub limba. Am crezut ca m-am muscat sau am mancat ceva mai fierbinte, asa ca nu am bagat de seama. Acum cand m-am uitat, s-a făcut putin mai mare si in mijloc este negru si in jur este alb.
I s-a mai întâmplat cuiva asta? Aveti idee ce ar putea fi? Ma gandeam sa vorbesc de dimineata cu mama sa mergem la doctor, dar mai intai as vrea sa vad daca a mai patit cineva asta si daca este ceva grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic!
Asa ceva nu am auzit si nici experimentat si nu mi se pare a fii ceva de ignorat, dimpotriva.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Violleta2022):

Va trebui sa vorbesc cu mama mea de dimineata si voi vedea ce spune, desi nu am speranțe. Mereu imi spune ca nu este nevoie de medic. Si am cautat pe net acest lucru, si este posibil sa fie aftă, dar acum nu stiu sigur. Dupa cum am spus, voi vorbi cu parintii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu ce-i cu tine, dar tu si anul trecut te-ai confruntat cu probleme asemănătoare, iar majoritatea întrebărilor tale se învârt in jurul aceluiași subiect, cavitatea bucală.
Nu ai ajuns nici până acum la un medic specialist?
Du-te să iți faci niște analize de laborator, dacă vrei să afli cauza.
Așa, ca leac băbesc, ar fi să faci gargară cu bicarbonat de sodiu (alimentar), dar cine poate garanta că bubița dispare si nu mai reapare?! Ai nevoie de sfaturile unui medic (stomatolog, dar cred că si ORL-istul e bun), după o consultație "live", nu online. Sănătate!

| Mehachikome12345678910 explică (pentru floresdemayo):

Nu, nu am ajuns la un dentist mai niciodata. Nu ma pot duce singura la un dentist, fiind inca minora si imi trebuie acordul mamei. Ea imi tot spune ca nu este nevoie si sa stau acasa. Dar mulțumesc de sfat.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

De ce, crezi că e un om iresponsabil?
Dacă problemele tale sunt reale, nu doar niste plăsmuiri (ca ale lui Radandam), e trist când o mamă le diminuează importanța.