| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Acum doua zile mi s-a umflat o masea. Astazi am fost la dentist si m-a facut o gaura in masea ca sa iasa puroiul. Iau si antibiotice. Ce as putea face ca sa mi se dezumfle pana maine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea mai ai ce face...
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

De asemenea, trebuie să "sugi" ( "tragi" ) periodic puroiul din măsea/gingie şi să-l scuipi ( ca să NU se înfunde canalul )!
Să ai grijă şi cum ( pe ce parte ) mănânci, ca să NU intre mâncare şi să înfunde gaura respectivă!

Toate cele bune.

| kar1GaNNN a răspuns:

Ai putea sa ti pe fata o punga cu gheata pentru ati amortii durerea.

| Mihaela1964 a răspuns:

Ia antibioticul un antiinflamator si cred ca pana maine se va dezumfla.

Răspuns utilizator avertizat