| sweetela a întrebat:

Acum o luna am luat in prima zi a ciclului clorocalcin. A doua zi am luat iar clorocalcin si o fiola de vitamina k. Am luat pentru ca ai mei s-au hotarat sa mergem in excursie si totul a fost rapid si nu am vrut sa am un ciclu abudent mai ales in excursie. Acum mi-a venit ciclul dar nu mi-a curs foarte mult, ci putin. Ii din cauza clorocalcinului si a vitaminei k? Sper sa isi revina la sangerarea normala (cea pe care o stiu eu). Nu am sa mai iau acestea, dar fusese atunci pe moment.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Menstruatia nu s-a putut desfăşura ca de obicei, deoarece vitamina K se acumulează în corp. Următoarea menstruatie ar trebui să vină la vremea ei si sa se regleze. Daca si la urmatoarea menstruatie ai probleme, mergi la un medic endocrinolog.Vitamina K nu opreste sangerarea definitiv, insa reduce cantitatea in mod semnificativ. Data viitoare este indicat sa consulti un medic daca vrei sa aplici aceasta metoda, pentru a nu te confrunta apoi cu vreo dereglare serioasa. Incearca sa nu mai iei medicamente dupa "ureche", pot face mai mult rau decat bine.Multa sanatate iti doresc.

| DominikCampbell a răspuns:

Ti-a prescris cineva CLOROCALCIN? De obicei se recomandă în hipocalcemii, medicamentul fiind usor asimilabil(dupa 2-3 zile). Daca ai ciclul abundent posibil sa elimini ca din organism asa ca nu il lua decât dupa ciclu! Nu cred sa aibă vreo relevanță faptul ca iti intârzie ciclul de la el.Alergia nu se trateaza cu așa ceva!