| 2102baubau2102 a întrebat:

Buna, acum o saptamana jumate a inceput sa mi se faca pe mana ca un fel de arsura de tigara, nefiind arsa. Ma manca foarte tare, se decojea, am crezut ca e ceva nesemnificativ. Usor usor cum ma scarpinam apoi atingeam alte locuri ale corpului imi tot ieseau, acum in total am 8. Am fost la doctorul de familie si mi-a prescris betadina si o crema care nu contine antibiotic. Inca doua prietene au ce am si eu, dar ele doar 1. M-am interesat si cica ar fi vorba de tinea corporis (ring worm), luni ma duc la dermatolog dar imi este frica pana atunci ma umplu. Ce as putea face? Daca ati putea sa imi dati niste sfaturi sa ma calmez, va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un sfat. Calmează-te.
După ce te scarpini, ciuperca își rămîne pe degete și sub unghii. Dacă nu te speli bine pe mâini și nu te cureți și sub unghii imediat și apoi atingi alte părți ale corpului, o transmiți și acolo.

| 2102baubau2102 explică (pentru sadrian46):

Deja de aseara a mai aparut inca una. Maine la prima ora ma duc la dermatolog. Sper sa treaca cat mai repede

| sadrian46 a răspuns (pentru 2102baubau2102):

Tratament. Igienă. E o ciupercă.

| 2102baubau2102 explică (pentru sadrian46):

Ce tratament? Am fost astazi la dermatolog, ma tot intreba daca am fost intepata de ceva, mi-a dat crema pentru urticarie si se vede clar ca nu e. Nu stiu ce sa mai fac.

| sadrian46 a răspuns (pentru 2102baubau2102):

Nu știu mai mult decât dermatologul. O asemenea erupție pe piele se poate datora și unei intoxicații.

6 răspunsuri:
| Maia55 a răspuns:

Dermatologul te va lămuriri și îți va da un tratament. Pana atunci stai calma, oricum nu rezolvi nimic dacă te agiți.