| anonim_4396 a întrebat:

Acum vreo 2 saptamani am avut niste mancarimi in zona intima si o senzatie de usturime. Mai intai, vreo 2 zile ma ustura si dupa au inceput mancarimile. Nici usturimile si nici mancarimea nu erau permanente. Senzatia de usturime, o simteam mai ales in timpul urinarii. Dupa cateva zile aveam doar mancarimi. Acum am au disparut si acestea pana acum 2 zile. O singura data m-a mancat si dupa nu am mai avut nimic. Acum insa, parca zona e rosie si inflamata. Ce ar putea fi? Candidoza sau altceva? E prima oara cand ma confrunt cu aceasta problema si vreau sa mentionez ca nu am avut nici un contact sexual pana acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca e o infectie urinara. Mergi la medic, nu lua medicamente dupa ureche.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea fii o alergie la chilotul sintetic, ori daca porti din cel cu snurulet.

| Porcusorul a răspuns:

Vei avea nevoie de igiena exemplara in zona intima. Fa dus de cel putin doua ori pe zi insistand in zona cu probleme si nu folosi sapunuri prea dure - preferabil gel de dus sau ceva lichid. In cateva zile ar trebui sa iti treaca. Daca tot nu trece, probabil va trebui sa faci un examen de urina cu antibiograma pentru a vedea daca este vorba de o infectie urinara mai serioasa.

| oana5544e5 a răspuns (pentru Porcusorul):

Folosesc absorbante zilnice. Poate fi de la acestea?

| Porcusorul a răspuns (pentru oana5544e5):

Posibil sa iti provoace iritatii. Pe de alta parte poate oferi un mediu propice pentru inmultirea bacteriilor daca nu e schimbat suficient de des.

| Moon1997 a răspuns:

Poate sa fie vorba de ceva minor. un microb sau ceva ai facu alergie eu stiu..parerea mea e sa mergi la farmacie sa explici simptomele ei iti vor da ceva happyasta in caz ca nu vrei sa te vada un doctor. sper sa te faci bine pup o zi buna