| Anonima0702 a întrebat:

Acuma un an mi s-a facut ciuperca la degetul mare din picior dar eu nu bagan de seama, prima data s-a umflat dupa care s-a facut rosu, dupa a iesit ceva galben din el si s-a dezplipit de deget, adica s-a dezlipit din sus si se tine doar din colturile de sus dreapta si stanga de desubtul unghiei este un gol unghia arata urat, o sa mi cada? V a trebui sa o extrag? I s-a mai intamplat cuiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

S-ar putea sa ai papiloma virus uman (veruca). Poți încerca să te duci la doctorul de familie pentru un control, se poate elimina chirurgical, sau, dacă nu e asa rezistenta o poți trata cu diverse soluții (Kolodium forte etc). Nu încerca să o rupi și nu pune mana pe ea, se poate transmite. Și ai grija, dacă ai umblat pe la bai publice sau bazin ai mare șanse sa o fi luat de acolo.

| Anonima0702 explică (pentru WhiteLife):

Nu am avut relații sexuale

| WhiteLife a răspuns (pentru Anonima0702):

Nu cred ca are legătură... Poți cauta pe net detalii și poze despre veruci, poate e ce ai tu.