| roxanikaa a întrebat:

Buna:ajtatima si p mine cu un raspuns.nu mi-a venit de 2 luni ciclu am 36 d ani ...am durereri fff mari de burta de cap .si am o stare super naspha am fost la medic si mi-a dat pastile scogetten pentru am produce sangerare...ati mai folosit asemenea pastile? sunt bune la ceva? va multumesk!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elyssa20 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema acum un an, nu imi venise de 3 luni si am crezut ca sunt insarcinata, am fost la ginecolog si soc nu eram, mi s-au recomandat aceleasi pastile si in maxim o saptamana mi-a venit si m-a tinut tot cam o saptamana.sunt ok pastilele nu trebuie sa iti faci probleme daca medicul ti le-a recomandat, bafta.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu ce preparat este Scogetten (nu am auzit de el, iar pe net zice ca e o ciocolata). Ar fi bine sa ne spui si diagnosticul dat de ginecolog.
Eu iti recomand sa te vada un endocrinolog, e foarte posibil sa fie o menopauza precoce, dar asta vei sti sigur dupa ce excluzi alte cauze, dintre care cele mai probabile sunt dezechilibre hormonale hipofizare, tiroidiene, suprarenaliene sau ovariene.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Cum zice si Brigaela du-te la un endocrinolog nu e de joacawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu esti insarcinata? iei medicamentele fara sa stii care e cauza? eu n-as avea curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa existe o cauza Roxana, o fi el medic dar 2 luni de pauza intre menstre mie nu mi se pare normal, fa o ecografie sa nu fie o anexita sau cine stie ce infectie, o extrauterina (daca zici ca ai dureri de burta si de cap (.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am gasit denumirea medicamentului pe net, sa ma uit la contraindicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am folosit. Uita-te pe prospect, acolo vei gasi mai multe amanunte, cat si reactii adverse.
Sanatate!

| roxanikaa explică:

Pai medicul mi-a dat pastilele big grin ...si nu sunt insarcinata

| miha3dana a răspuns:

La ce medic ai fost? nu ti-ai facut mai intai macar un test de sarcina? daca esti insarcinata? cum sa-ti provoci sangerare? desi nu prea cred eu ca scogetten astea ar fi pastile(mai degraba suna a ciocolata) dar, ma rog...